Вчені з Університетів Токіо та Тохоку виявили крихітні скам'янілості віком 1,9 мільярда років, які належали еукаріотам. Вони можуть розповісти дослідникам про те, як і коли стався розвиток складного життя, повідомляє Forbes.
До цього найдавнішим свідченням існування еукаріотів були примітивні водорості віком 1,5 мільярда років тому.
Вчені довго намагалися зрозуміти, коли відбулася еволюція з прокаріотів в еукаріоти. На відміну від прокаріотів, таких як бактерії, еукаріоти мають складну структуру і ядро, а також є найбільш ймовірними попередниками складного багатоклітинного життя, яким ми його знаємо зараз.
У Формації Ганфлінт містяться залишки давніх гідротермальних джерел, що відклалися близько двох мільярдів років тому на дні моря. Перші бактеріальні мікроскопічні скам'янілості тут знайшли ще 1954 року, тепер їх називають «еталоном» у сфері еволюції життя.
Разом з тим, з 1970 року було проведено небагато досліджень різноманітності мікроскам'янілостей, знайдених у Ганлінті. Крім того, не було зареєстровано даних існування мікрофосилей еукаріотів.
У ході нового дослідження вчені прагнули оцінити мікрофосилії, тому провели геологічне дослідження формації та зібрали породи, що містять скам'янілість. В результаті вони виявили п'ять видів мікрофоссилей: колоніальні, еліпсоїдальні, внутрішньоклітинні включення (ICI), шиповидні та хвостові.
За словами Кохея Сасакі з Університету Тохоку, нові скам'янілості були функціональнішими.
"Еліпсоїдні мікрофоссилії нагадують сучасні ціанобактерії, які еволюціонували, щоб поліпшити свою стійкість до суворих умов навколишнього середовища, тоді як хімічний аналіз показав, що мікрофоссилії ICI були наповнені поживними речовинами", - заявив учений.
Це свідчить про те, що мікроорганізми еволюціонували, щоб утримувати поживні речовини, які зможуть допомогти їм подолати екологічний стрес. Скам'янілості з шипами та хвостами демонструють особливості, сприятливі для рухливості та перенесення поживних речовин між клітинами, що є типовою морфологічною особливістю еукаріотів.
"Хоча розміри клітин за визначенням відповідають прокаріотичним, вони вже розвинули еукаріотичні функції", - зазначив Сасакі. Це вказує на те, що прокаріоти, можливо, почали диверсифікувати свої функції та готуватися до еволюції ще до появи еукаріотів 1,8–1,6 мільярда років тому.
Вчені вважають, що унікальне середовище, що сформувалося на той час, сприяло еволюції мікробних форм. Зіткнення масивів суші та утворення гір прискорило вивітрювання континенту до океану. Ймовірно, що в цих умовах мікроорганізми диверсифікували свою морфологію як стратегію виживання, проклавши тим самим шлях до формування еукаріотів.
Раніше вчені заявили про те, що масове вимирання морських істот може бути пов'язане з рухом континентів. За словами дослідників, положення континентів могло наповнити воду киснем, необхідним для життя, а ось їхній рух міг призвести до зворотного ефекту.