Нові планети можуть формуватися і біля старих зірок – вчені

Поділитися
Нові планети можуть формуватися і біля старих зірок – вчені Планети можуть з'явитися і біля старих зірок © NASA
Деякі зірки у подвійних системах можуть створювати «вторинну протопланетну хмару».

Астрономи з Левенського університету в Бельгії заявили про те, що планети можуть формуватися і біля старих зірок. За словами вчених, помираючи, деякі зірки у подвійних системах можуть створювати «вторинну протопланетну хмару», в якій і зароджуються нові планети, повідомляє Naked science.

Процеси формування зірок та планет навколо них тісно пов'язані. Речовина, що залишилася при народженні світила, утворює навколо неї щільний диск газу та пилу, в якому з'являються планети, а диск швидко очищається і пропадає. Сонце з'явилося 4,6 мільярда років тому, а вже через кілька сотень мільйонів років навколо нього оберталися Земля та інші планети.

Разом зірка та планети і загинуть. Коли Сонце роздується до червоного гіганта і скине зовнішні оболонки, внутрішні планети «помруть». Зовнішні залишаться і обертатимуться навколо білого карлика, на який перетвориться наша зірка.

Водночас більшість зірок є частиною подвійної системи. Якщо одне зі світил проживе довше іншого і перетвориться на червоного гіганта, а потім білого карлика, викинута речовина може утворити газопиловий диск навколо системи. Такі диски розглянули вчені в новій роботі.

Дослідники провели огляд "вторинних" протопланетних дисків у подвійних системах. Загалом вони знайшли 85 таких об'єктів, біля 10 з яких виявили характерні просвіти – лінії, які прокреслюють планети, розчищаючи простір уздовж своєї орбіти. Припущення підтвердили і спектри зірок: на них падає менше важких елементів на кшталт заліза, тобто, ці речовини з диску частково увійшли до складу новонароджених планет.

Такий сценарій можливий далеко не для всіх зірок. Диск може формуватися тільки за певних умов і зірок певного типу. Для цього вони повинні вийти з асимптотичної гілки гігантів, особливої пізньої стадії життя, якою проходять зірки масою від 0,8 до п'яти мас Сонця (включаючи його самого).

Необхідна також присутність близького партнера, який міг би притягнути скинуті оболонки. Зазвичай, така речовина падає на зірку, але в деяких випадках може сформувати диск. Довго така структура існувати не може і не зберігається довше за кілька сотень тисяч років, але для формування планет цього достатньо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Інституту астрономії Товариства Макса Планка виявили біля червоного карлика неподалік Сонця землеподібну планету, якій вдалося зберегти свою атмосферу. Вона допоможе вченим вивчати атмосфери інших світів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі