Небесний диск з Небри виявився на тисячу років молодшим за передбачуване

Поділитися
Небесний диск з Небри виявився на тисячу років молодшим за передбачуване Небесний диск із Небри виявився набагато молодшим, ніж вважалося © N+1
Ймовірно, диск був створений тільки V столітті до нашої ери.

Бронзовий диск із зображенням Сонця, Місяця і сузір'я Плеяд, відомий як «Небесний диск з Небри», виявився на тисячу років молодшим, ніж вважалося. Як з'ясували німецькі вчені, ймовірно, його створили не раніше V століття до нашої ери, а не в XVII-XVI століттях до нашої ери, повідомляє N+1.

«Небесний диск» вагою близько двох кілограмів був знайдений в 1999 році двома «чорними археологами» під час незаконних розкопок недалеко від містечка Небра. У наступні два роки після виявлення диск кілька разів перепродували, але в результаті спільної операції німецької та швейцарської поліції його повернули державі і передали вченим для дослідження та реставрації. Разом з диском «копачі» знайшли два бронзових меча, дві сокири і ще кілька артефактів.

Спочатку вчені підозрювали, що диск з Небри може виявитися підробкою, але пізніше лабораторні аналізи дозволили підтвердити його справжність. За допомогою ізотопного аналізу дослідникам вдалося встановити походження міді (східні Альпи) і срібла (Трансільванія), але не золота. Альпійська мідь і Трансільванське срібло зустрічаються в знахідках бронзової доби у великому регіоні Центральної і Північної Європи.

У ході нового дослідження вчені заново проаналізували обставини знахідки і прийшли до висновку, що «копачі» не могли виявити бронзовий скарб в тому вигляді, в якому вони представляли це в суді. Зокрема, пишуть вчені, нанесені лопатами пошкодження не відповідають розповіді про положення предметів в момент знахідки. Аналіз бронзи для кожного з предметів скарбу не може служити доказом їхнього спільного походження: принаймні, чотири предмети, включаючи диск, сильно відрізняються за складом один від одного і від інших об'єктів.

Стилістично диск радикально відрізняється від будь-яких зображень небесних тіл епохи бронзи, підкреслюють вчені. Разом з тим, археологам відомі подібні зображення світил на кельтських мечах, наприклад, знайдених в південній і західній Німеччині: в Аллаки і Майнц-Кастелі. Обидва меча датуються серединою першого тисячоліття до нашої ери.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше геологам з Університету Брайтона вдалося розкрити одну з таємниць Стоунхенджу - визначити регіон, в якому добували найбільші камені стародавнього пам'ятника. Дослідникам вдалося визначити місце, де їх добували, з точністю до декількох кілометрів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі