Не удар астероїда: вчені розповіли, що вбило динозаврів

Поділитися
Не удар астероїда: вчені розповіли, що вбило динозаврів Динозаврів занапастив пил, який піднявся в атмосферу © CNN
Найбільшу роль зіграло скупчення пилу у атмосфері.

Вчені розповіли, що спричинило загибель динозаврів 66 мільйонів років тому. За їхніми словами, це був дрібний пил, який піднявся в атмосферу і завис у ній, повідомляє Science Alert.

Загальновизнано, що 66 мільйонів років тому космічний камінь розмірами з Еверест врізався в Землю в районі, який сьогодні є узбережжям Мексики. Це призвело до каскаду катастроф, які зрештою знищили три чверті життя на планеті. Насамперед це стосується непташиних динозаврів, які домінували на той час.

Але тонші деталі того, як це відбувалося, залишаються загадкою.

Наразі вченим вдалося відкрити геологічну «чорну скриньку». Аналіз показав, що падіння астероїда призвело до утворення шлейфу тонкого пилу, який заблокував сонячне світло, охолодив Землю, зупинив фотосинтез та зруйнував харчові ланцюжки.

Спочатку таке пояснення загибелі динозаврів запропонували у 1980-х роках, але у 2000-х його виключили, оскільки зразки гірських порід тієї епохи не містили достатньої кількості дрібного пилу, щоб спричинити глобальну зиму.

Однак більшість попередніх досліджень було засновано на шарах відкладень завтовшки один сантиметр крейд-палеогенового періоду. У ході нового дослідження вчені проаналізували 40 зразків відкладень, взятих з набагато більш багатого родовища глибиною 1,3 метра в Танісі, Північна Дакота.

Цей регіон розташований на відстані 1900 кілометрів на північ від кратера Чіксулуб. Разом з тим він дозволяє побачити картину того, як шлейфи пилу, сажі та частинок поширювалися в перші роки після удару.

Більші частинки розсіюють світло під меншими кутами, ніж дрібніші, тому за допомогою лазера дослідники змогли визначити, яка частина кожного зразка складається з дрібного силікатного пилу в діапазоні від 0,8 до 8 мікрометрів. В результаті їм вдалося знайти більше дрібного пилу, ніж вважалося раніше.

Вчені провели комп'ютерне моделювання, яке показало, що дрібний пил утворився, коли астероїд упав на Землю і зруйнував породу, яка була під поверхнею. І вона виявилася «смертоносною» з частинок, що утворилися в результаті падіння на планету «космічного каменю».

Високий вміст такого пилу в атмосфері викликав глобальну темряву, яка б трималася близько двох років. А це унеможливило фотосинтез рослин, без яких звалився весь харчовий ланцюжок. Вищі хижаки, наприклад тиранозавр рекс, полювали на тварин, у яких рослинна їжа була основою раціону.

Пил міг залишатись у повітрі до 15 років, що призвело до падіння глобальної температури на 15 градусів Цельсія та викликало «відключення фотосинтезу майже на два роки після удару», блокуючи сонячне світло.

Ударна хвиля від зіткнення також призвела до випаровування гірської породи та утворення сірковмісних газів, які утворили дрібні частки в атмосфері. Сильна спека, спричинена ударом астероїда, призвела до лісових пожеж, викинувши в атмосферу велику кількість сажі та попелу.

Але дослідження показало, що саме дрібні силікати, а не такі матеріали, як частинки сірки, були переважно відповідальні за тривалу планетарну зиму.

Раніше вчені провели рентгенівський аналіз осадових сфер, які сформувалися невдовзі після падіння астероїда, що вбив динозаврів близько 66 мільйонів років тому, і змогли пролити світло на масштаби одного з найбільших вимирань в історії Землі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі