Названі на честь Магеллана галактики-супутниці Чумацького Шляху хочуть перейменувати

Поділитися
Названі на честь Магеллана галактики-супутниці Чумацького Шляху хочуть перейменувати Астрономи просять перейменувати Магелланові хмари © Европейская Южная Обсерватория
Вчені наполягають на тому, що Магеллан не був ані астрономом, ані першовідкривачем галактик.

У вересні астроном Міа де лос Рейєс опублікувала статтю в журналі APS Physics від імені коаліції астрономів, які закликають перейменувати дві знакові, добре вивчені галактики-супутниці Чумацького Шляху. Йдеться про Велику і Малу Магелланову хмару. І спільне у цих галактик те, що їх назвали на честь Фернана Магеллана, повідомляє Space.com.

Магеллан прославився як португальський дослідник, який мав намір здійснити навколосвітню подорож. Але він відомий також тим, що вбивав і поневолював корінних мешканців земель, на які прибував.

У статті де лос Рейес переповідається оповідання з перших рук про подорож Магеллана про те, як він поневолив, наприклад, корінний народ телуче, який жив на території нинішньої Аргентини, і одягнув залізні кайдани на «наймолодших і найкраще складених чоловіків». Повідомляється також, що він підпалював цілі села у регіоні, який ми зараз називаємо Гуамом.

Магеллан також мав свого особистого раба, Енріке де Малакка, якого він купив перед подорожжю і використовував для перекладу мов корінних народів. Експерти також стверджують, що присутність Енріке технічно зробила його першою людиною, яка здійснила кругосвітню подорож, після того, як Магеллана вбили під час бою з островитянами на Філіппінах.

Зважаючи на все це, вчені не розуміють, чому галактики були названі на честь Магеллана. Крім того, що він був «колонізатором, работоргівцем та вбивцею», як пише де лос Рейєс у своїй статті, астрономи також згодні з тим, що він навіть не був тим, хто відкрив ці хмари.

«Магеллан був убивцею та жахливим, але це не головна проблема. Головна проблема в тому, що хмари – не його відкриття», – заявив Space.com Девід Хогг, професор фізики та науки про дані в Нью-Йоркському університеті та керівник групи астрономічних даних в Інституті Флетайрон.

Словосполучення «Велика Магелланова хмара» та «Мала Магелланова хмара» надзвичайно поширені в науковому середовищі, оскільки ці галактики є одними з найкращих космічних лабораторій для вивчення зореутворення. За підрахунками де лос Рейєса, ім'я Магеллана згадується у понад 17 тисячах статей.

Згідно з публікацією 2020 року в журналі науки та технологій Європейської південної обсерваторії The Messenger, місцеве населення Південної Америки вже знало про ці хмари задовго до експедиції Магеллана. Португальці називали їх «Хмарами мису», а в наукових колах використовувалися назви Nubecula Minor та Nubecula Major (Мала та Велика хмара). Останнім позначенням користувався і німецький юрист і астроном-аматор Йоганн Байєр, який у 1603 році склав перший сучасний зірковий атлас «Уранометрія».

"Виявляється, що ім'я Магеллан навіть широко не асоціювалося з цими галактиками аж до 1800-х років, тобто через століття після експедиції Магеллана", - заявила Саллі Оуї, професор астрономії університету Мічігану.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі