Найдавніші сліди металургії на Землі виявилися фальшивкою

Поділитися
Найдавніші сліди металургії на Землі виявилися фальшивкою Фрагменти міді були наслідком невдалої спроби виготовити зелену фарбу
Вік фрагментів міді становить 8,5 тисяч років.

Вчені заявили про те, що фрагменти міді віком 8,5 тисяч років, які були знайдені в городищі Чатал-Гуюк в Туреччині, насправді виявилися не найдавнішим продуктом металургії, а випадковим наслідком невдалої спроби виготовити зелену фарбу з мідної руди. Висновки дослідників опубліковані в Journal of Archaeological Science.

Розкопки на території городища проходять з 1960-х років. Однією з найбільш незвичайних знахідок, зроблених на території цих поселень, крім загадкових черепів, прикрашених візерунками, є великий набір з безлічі дрібних фрагментів міді та шлаку. Ці артефакти багато істориків вважають сьогодні першими слідами металургії на Землі, чиє існування підкреслює те, що Чатал-Гуюк і інші стародавні поселення Анатолії були першими осередками цивілізації.

Тепер же дослідники встановили, що мідні артефакти були виготовлені не найдавнішими металургами, а художниками, вивчаючи хімічний склад і структуру цих артефактів та інших мідних предметів, знайдених в більш пізніх шарах відкладень в Чатал-Гуюке.

Один з дослідників зауважив, що забарвлення цих артефактів нагадала йому те, в які кольори були пофарбовані деякі могили в цьому городищі.

Ця фраза змусила іншого учасника експериментів, фахівця з розкопок, звернути увагу на те, що найдавніші мідні артефакти з Чатал-Гуюка були знайдені турецькими археологами в ямах, що нагадують за своєю структурою примітивні могили, в яких жителі цього поселення ховали своїх одноплемінників.

І те, й інше спостереження, в свою чергу, спонукали вчених порівняти хімічний склад фарб, знайдених в Чатал-Гуюці, з вмістом цих мідних злитків, намистин і "шлаку". Як виявилося, вони складалися з приблизно однакових мінералів і елементів і володіли схожою структурою, тоді як мідні намистини та інші прикраси з пізніших шарів городища мали зовсім інший хімічний та ізотопний склад.

На думку дослідників, це свідчить про те, що фрагменти міді та руди були не продуктом перших спроб виплавити метал, а невдалим результатом експериментів стародавніх митців з виготовлення синіх і зелених кольорів, якими вони прикрашали могили, одяг і тіла одноплемінників.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили в Ізраїлі глиняний черепок 2700-річної давності, на якому видно печатку царя Єзекії, який правив Іудеєю у VIII столітті до н. е. Згідно Біблії, Єзекія зійшов на іудейський престол на третій рік правління ізраїльського царя Осії, тобто у 727 році до н. е., коли йому було 25 років. Єзекія правив Іудеєю протягом 29 років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі