NASA вирішило розробити космічний корабель, який зможе світити Міжнародну космічну станцію з орбіти і направити її на контрольоване знищення в атмосфері Землі, повідомляє Space.com. Це буде зроблено після виходу станції з терміну експлуатації.
Про план стало відомо 9 березня, коли Білий дім оприлюднив запит на федеральний бюджет на 2024 рік. Виділені NASA 27,2 мільярда доларів включали 180 мільйонів доларів «на початок розробки нового космічного буксира», який міг би безпечно вивести МКС в область над відкритим океаном після закінчення терміну її експлуатації у 2030 році, а також потенційно виконувати інші види діяльності.
Більше деталей проєкту було розкрито 13 березня, коли NASA провело прес-конференцію для обговорення передбачуваного бюджету. Зокрема стала відома приблизна вартість нового буксира.
«Кошторисна вартість, яка у нас є, була трохи меншою за один мільярд доларів», — заявила на прес-конференції Кеті Людерс, керівник відділу пілотованих космічних польотів NASA. Вона додала, що поки що метою агентства є збір пропозицій за підсумками якого воно сподівається зменшити вартість космічного корабля.
Новий буксир розширить перелік можливостей щодо відома МКС з орбіти. Існуючий план передбачає включення двигунів російських космічних кораблів «Прогрєс», пристикованих до станції. Але, за словами Людрес, NASA розглядає й інші варіанти.
«Наявність американського апарату, що спускається з орбіти, є ще одним ключовим стрижнем у наших космічних операціях і стратегії спуску з орбіти МКС», - зазначила вона.
Людрес додала, що «минулий і цей рік» показали необхідність такої розробки. Ймовірно, вона мала на увазі витоки охолоджувальної рідини, які виникли на російських кораблях «Союз» та «Прогрєс» на МКС. Один із них мав повернути на Землю екіпаж станції, але йому довелося шукати заміну та відправляти на МКС новий корабель.
Крім того, Росія неодноразово озвучувала намір вийти з проєкту МКС «раніше» (звучали формулювання «після 2024») та зосередитись на будівництві власної орбітальної станції. Ймовірно, це, а також російське вторгнення в Україну, підштовхують США до пошуку альтернативних механізмів зведення МКС з орбіти.
Нагадаємо, витік на російському «Прогрєсє» був зафіксований 11 лютого. А на два місяці раніше, у середині грудня, аналогічну проблему зафіксували на кораблі «Союз». Через цей витік "Роскосмос" переніс повернення на Землю екіпажу пошкодженого корабля, він повернеться додому не в березні, як планувалося, а у вересні.