3 навігаційні супутники на геостаціонарній орбіті стають марні, вчені та інженери запропонували використовувати для орієнтації у просторі пульсари.
Висока стабільність частоти, з якою пульсари видають спалахи радіо- і рентгенівського випромінювання, дозволяє визначити час з точністю, яка, за запевненнями фахівців NASA, співвідносна з точністю атомного годинника. Отримуючи сигнали від 56 різних пульсарів, майбутня навігаційна система зможе з високою точністю вирахувати своє положення в просторі і, на відміну від традиційної супутникової навігації, нова розробка зможе працювати на будь-якій відстані від Землі.
Періодична природа сигналу від пульсарів дозволить не просто зорієнтувати космічні апарати відносно трьох осей координат (з цим завданням успішно справляються за допомогою яскравих зірок і Сонця), але і визначити пройдену відстань. Під час польоту відстань до пульсарів буде трохи змінюватися, сигнали від них будуть надходити з різним зсувом фаз відносно один одного і ця інформація, за розрахунками вчених, дозволить визначити пройдений шлях навіть без усякого зв'язку з Землею.
Серйозний виклик дослідникам, як підкреслюється у повідомленнях агентства, кидає рентгенівська природа спалахів пульсарів. Перший прототип системи, що планується до 2017 року доставити на МКС, буде оснащений складною системою рентгенівських телескопів, яка дозволить одночасно відстежувати активність 56 обраних у якості навігаційних маяків пульсарів. Але рентгенівська оптика і спеціальні детектори вимагають окремих випробувань і налагодження, а поглинання рентгенівського випромінювання атмосферою робить неможливим випробування під відкритим небом: з цих причин NASA було змушене розробити і побудувати унікальний стенд з можливістю імітувати активність пульсарів в лабораторії.
В рамках проекту було створено спеціальне джерело рентгенівського випромінювання і система, що дозволяє переміщати джерела так, щоб зімітувати поточний вигляд зоряного неба в рентгенівському діапазоні. Стверджується, що вся установка у зборі займає всього лише один стіл, що відрізняє її від інших споруд і конструкцій, створених для складання та випробувань космічної техніки. !zn
Читайте також:
NASA знайшло на орбіті понад 16 тисяч одиниць космічного сміття
Більше 78 тисяч осіб подали заявки на участь в експедиції на Марс в один кінець