Американські астронавти зупинили "аміачний снігопад" на МКС

Поділитися
Американські астронавти зупинили "аміачний снігопад" на МКС Витік аміаку на МКС усунено © nasa.gov
Витік аміаку на МКС усунуто, однак повна впевненість у тому, що рідина дійсно більше не витікає назовні, з'явиться лише через місяць.

Витік аміаку на МКС усунена
Витік аміаку на МКС усунена

Американські астронавти Томас Машберн і Кріс Кессіді за п'ять з половиною годин роботи за бортом МКС зуміли ліквідувати витік аміаку з системи охолодження енергосистеми. Фахівцям ще треба провести серію перевірок і підтвердити, що заміна блоку насосів, яку провели астронавти в ході незапланованого виходу в космос, дійсно припинила витік.

У четвер фахівці NASA виявили, що невеликий витік аміаку в системі охолодження одного з енергетичних каналів - 2B, про який було відомо раніше, різко зріс. У той же час члени екіпажу повідомили, що спостерігають в ілюмінаторі лівого борту МКС білі пластівці - "сніжинки" з замерзлого аміаку.

"Сніг" йшов з боку сегмента P6 головної ферми МКС, на якій закріплені головні сонячні батареї станції. На думку фахівців, можливим джерелом витоку аміаку був блок насосів PFCS (Power Flow Control Subassembly). Він забезпечував циркуляцію в системі охолодження одного з каналів енергопостачання, що йде від сонячної батареї 2B.

Цей канал був відключений, і хоча, як заявив глава програми МКС у NASA Майк Саффредіні, "це не більш ніж незручність", і станція могла обійтися без каналу 2B, було вирішено підготувати вихід у космос.

План нового виходу був підготовлений і узгоджений з партнерами по МКС у рекордно короткі терміни - вже в п'ятницю ввечері. Фахівці NASA розраховували, що їм вдасться швидко по гарячих слідах знайти витік і ліквідувати його.

За борт МКС ловити винуватця витоку вирушили два астронавти NASA - Кріс Кессіді і Томас Машберн. Причому останньому довелося відірватися від зборів додому - в понеділок він повинен разом з Романом Романенко і Крісом Хэдфилдом вирушити на Землю на "Союзі".

Очікувалося, що американські астронавти проведуть у відкритому космосі шість годин, знайдуть сліди витоку і, можливо, ліквідують його, замінивши блок PFCS на запасний. Вихід у відкритий космос почався о 15.44 за київським часом, коли скафандри астронавтів були переведені на автономне живлення. Приблизно за 45 хвилин Машберн і Кессіді дісталися до сегмента P6 і розпочали огляд.

Ніяких слідів "снігопаду" вони не побачили. Тоді астронавти почали знімати блок PFCS - коробку розміром трохи менше метра, закріплену чотирма болтами. У якийсь момент вони побачили кілька аміачних пластівців, але це було все. Машберн і Кессіді зняли блок, оглянули його знизу, потім за допомогою дзеркал на довгих ручках оглянули внутрішні поверхні ферми і трубопроводи.

Потім астронавти зняли запасний блок PFCS, закріплений на фермі по сусідству. Закріпивши його на місці старого, вони, обертаючи спеціальні болти, підключили його до трубопроводів системи охолодження - витоку не було.

Через деякий час з Землі була подана команда на включення насосів в новому блоці PFCS. Машберн і Кессіді уважно спостерігали за ним, але знову ніяких ознак витоку не виявили. Фахівці в Х'юстоні прийшли до висновку, що витік, можливо, дійсно був пов'язаний зі старим блоком, і заміна вирішила проблему.

Машберн і Кессіді поставили старий блок на місце запасного, а потім вирушили назад, до шлюзового модулю "Квест", де їх чекали командир МКС Кріс Хедфілд і російський космонавт Павло Виноградов.

Вихід закінчився о 21.14 за київським часом, коли в шлюзовій камері почали піднімати тиск. Астронавти пропрацювали в космосі на півгодини менше, ніж планувалося. Проте фахівцям знадобиться ще деякий час для перевірок і спостережень - тільки тоді вони зможуть остаточно переконатися, що вони дійсно вирішили проблему "аміачного снігопаду".

Міжнародна космічна станція - найбільший науково-технічний проект сучасності. У ньому беруть участь 16 країн: Росія, США, Японія, Канада, Італія, Бельгія, Нідерланди, Данія, Норвегія, Франція, Іспанія, Німеччина, Швеція, Швейцарія, Великобританія і Бразилія. МКС обертається навколо Землі, здійснюючи 16 оборотів на добу. Орієнтовно станція пропрацює на орбіті до 2016-2020 років. !zn

Читайте також:

На МКС стався витік аміаку, що охолоджує сонячні батареї

Росія підвищила ціни для американських астронавтів

МКС побила рекорд станції "Мир"

Українець знову може полетіти в космос

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі