Інженери NASA намагаються виправити загадковий збій у роботі апарату «Вояджер-1», який є рукотворним апаратом, який віддалився найбільше від Землі. Але ця робота непроста, оскільки «Вояджери» були побудовані та запущені у 1970-х роках, повідомляє Science Alert.
Апарати серії "Вояджер" були сконструйовані в 1977 році, розраховувалося, що вони пропрацюють п'ять років, вивчаючи Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, а також їхні супутники. Але минуло вже 45 років, а апарати продовжують працювати.
Оскільки розробка «Вояджера» велася у 1970-х роках здебільшого на папері, деяка документація могла бути втрачена. У перші 12 років місії у ній працювали тисячі інженерів. Але вони пішли на пенсію у 70–80-х роках, а бібліотеку проектних документів так і не створили. Тому сучасним співробітникам NASA доводиться докладати великих зусиль до того, щоб знайти всі необхідні дані.
Система управління орієнтацією космічного корабля, яка відправляє дані телеметрії назад на Землю, визначає орієнтацію «Вояджера-1» у космосі та утримує антену космічного корабля, спрямованою на нашу планету, що дозволяє йому передавати дані додому.
Тепер учені почали отримувати спотворені дані телеметрії, тому не можуть з точністю сказати, чи справна система. Досі інженерам не вдалося знайти причину збою через те, що вони не змогли перезапустити систему. Ймовірно, це пов'язано з «похилим віком» апарату.
Але збій, що стався у роботі «Вояджера», може також бути пов'язаним з його розташуванням у міжзоряному просторі. Дані, отримані з апарату, показують, що є і високоенергетичні частинки. Малоймовірно, що вони вдарили по Вояджеру, але якщо це сталося, це могло пошкодити електроніку. Незважаючи на збій, апарат все ще продовжує отримувати команди з Землі, а його антена спрямована у напрямку до нашої планети.
Зараз інженери відключають нетехнічні інструменти «Вояджерів», такі як нагрівачі наукових приладів, сподіваючись, що так можна буде продовжити життя апаратів до 2030-х років.
"Вояджер-2", близнюк "Вояджера-1", є першим і єдиним апаратом, що досяг Урана (у січні 1986 року) та Нептуна (у серпні 1989 року). Загалом з обох космічних апаратів було передано на Землю 625 гігабайт даних. За розрахунками вчених, запаси палива дозволять апаратам серії "Вояджер" залишатися працездатними ще протягом десяти років. Потім зв'язок з Землею буде втрачено.