Опіоїдні знеболюючі підсилюють і подовжують хронічні болі у тварин, "включаючи" особливу популяцію больових клітин нервової системи. На думку дослідників, це свідчить про їхню непотрібність для боротьби з нейропатичними больовими відчуттями. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі PNAS.
В останні кілька років серед жителів США зростає епідемія хронічних болів. За оцінками вчених, приблизно 30% жителів США страждають від нейропатичний больових відчуттів. На сьогоднішній день основним джерелом боротьби з подібними захворюваннями є наркотичні препарати – аналоги морфіну.
Дослідники вивчали дію таких знеболюючих на тварин. Вчені встановили, що при багаторазовому застосуванні опіоїдні знеболюючі незвично впливають на поведінку гліальних клітин, які оточують нерви у спинному і головному мозку. У звичайному стані ці клітини служать для захисту нервової системи від ушкоджень, але вже другий прийом опіоїдів викликає запалення в тій точці, де був пошкоджений нерв. У результаті цього біль, якщо його не блокувати опіоїдами, не тільки не притупляється, але і посилюється і стає дійсно хронічним на 5-6 день прийому нарко-знеболюючих.
Експерименти показали, що цей незвичайний побічний ефект можна придушити, заблокувавши роботу двох генів - TLR4 і P2X7R – в гліальних клітинах спинного мозку.
Раніше група американських біологів створила бездротовтй пристрій, що блокує больові сигнали до того, як вони надходять у мозок.