Учені з Бернського університету, розташованого в Швейцарії, розробили наночастинки на основі ліпідів - так звані "ліпосоми", які можуть стати універсальним засобом для лікування бактеріальних інфекцій без використання антибіотиків. Це може запобігти розвитку антибіотикостійкості, передає "УНІАН" з посиланням на результати дослідження, опубліковані в журналі Nature Biotechnology.
Наночастинки на основі ліпідів - так звані "ліпосоми" - за своєю будовою нагадують мембрану клітини-господаря і діють в якості приманки для бактеріальних токсинів, в результаті чого можуть їх придушувати і нейтралізувати. Без токсинів мікроорганізми виявляються беззахисними перед клітинами імунної системи організму і можуть бути легко знищені ними.
"Ми створили непереборну приманку для бактеріальних токсинів. Ліпосоми притягують їх, і після їх з'єднання бактерії можуть бути легко знищені без шкоди для клітин організму-господаря", - зазначили автори у своїй статті.
Експериментальне лікування частинками проводилося на лабораторних мишах. У підсумку, миші, у яких розвинувся сепсис, вижили без додаткової антибіотикотерапії. Тепер дослідники вважають, що за допомогою "ліпосом" можна буде лікувати і людей, повністю замінивши антибіотики.
Раніше Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) неодноразово попереджала про зростання видів бактерій, стійких до дії антибіотиків. Якщо антибіотики не зможуть більше придушувати ріст і розмноження патогенних бактерій, навіть пневмонія зможе привести до летального результату.
Також недавно вчені змогли зупинити процес старіння у лабораторних мишей та оголосили початок першого етапу клінічних випробувань на людях.