Вчені відзначають, що розміри арктичної озонової діри в три рази перевершують розміри Гренландії. Відзначається, що поки вона не несе ніякої загрози життю людей і, ймовірно, зникне найближчим часом, разом з тим, сама її поява є феноменальною.
"На мою думку, це перший раз, коли ми можемо говорити про справжню озонову діру над Арктикою", - заявив Мартін Дамеріс з Німецького центру авіації та космонавтики.
Як правило, озоновий шар формується на відстані 10 до 50 кілометрів від поверхні землі і захищає її від жорстких ультрафіолетових променів. Але кожен рік, коли в Антарктиді особливо холодно, повітряні маси скупчуються в районі Південного полюсу і приносять додаткові кількості бромвмісних летких речовин, які руйнують молекули озону. Тому кожну зиму озоновий шар над Антарктикою виснажується.
Але цього року потужні вітри затримали холод над Північним полюсом. За словами вчених, в цьому році над Арктикою накопичилося більше холодного повітря, ніж у будь-який рік, починаючи з 1979. Це призвело до руйнування озонового шару в цьому районі.
У другу половину березня стратосферні зонди відзначили зменшення змісту озону на 90% на висоті 18 кілометрів - до 0,3 частин на мільйон замість нормальних 3,5 частин. Озоновий шар над Арктикою руйнувався і в 1997 і в 2011 році, але діра цього року стала рекордною.
Вчені підкреслюють, що ситуація була б набагато гіршою, якби у 1987 році не підписали Монреальський протокол. Антарктична озонова діра поступово затягується: в цьому році вона стала найменшою в історії спостережень. Арктична діра не несе ніякої загрози життю та здоров'ю, оскільки Сонце ще тільки починає підніматися над полярним горизонтом і його випромінювання не настільки сильне. Разом з тим, все залежить від її поведінки, оскільки в найближчі тижні вона може поступово опуститися в більш низькі і населені широти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені припустили, що озоновий шар Землі може повністю відновитися до 2060 року. Виснаження озонового шару, яке було вперше помічено в 1970-х роках, до 2000 року зупинилося, однією з причин чого стало дотримання Монреальського протоколу, який забороняє виробництво озоноруйнуючих сполук.