В 2019 році озонова діра над Антарктикою може стати однією з найменших за останні три десятиліття - її площа становить трохи більше 5 млн кв. км, повідомляє BBC, посилаючись на дані вчених із Служби моніторингу атмосфери в рамках програми ЄС "Коперник" (CAMS).
Збільшення озонової діри в цьому році почався раніше звичайного, але було зупинено через кліматичних змін, тобто потепління, яке підвищило температуру в стратосфері на 20-30 градусів. Саме це дестабілізує процес руйнування озону.
Заступник голови європейського агентства CAMS Річард Энгелен розповів, що показники за 2019 рік обнадіюють, але також застеріг від зайвої самовпевненості.
"На даний момент ми повинні розглядати дане явище як цікаву аномалію. Нам потрібно дізнатися більше про те, чим вона була викликана", – заявив Энгелен.
Також він підкреслив, що скорочення озонової діри не пов'язано з Монреальським протоколом, в рамках якого людство намагалося знизити вміст хлору та брому в атмосфері, оскільки "вони все ще там".
"Очевидно, що люди почнуть задавати питання, пов'язані зі зміною клімату, але поки у нас немає відповідей", – підсумував заступник голови CAMS.
Вчені з CAMS мають доступ до ряду космічних спостережень. Основою для результатів дослідження були дані європейського метеорологічного супутника Metop і космічного корабля Sentinel-5P в ЄС. Всі платформи забезпечені датчиками озону і регулярно перетинають полюс. Їх інформація поєднується з моделями атмосферного поведінки.
Згідно з доповіддю Всесвітньої організації метрологічної в 2018 році, відновлення озонового шару до рівня до 1970 року можна очікувати тільки в 2060 році.