Фізики з колаборацій ATLAS та CMS, які працюють на Великому адронному колайдері, змогли поспостерігати за рідкісним розпадом бозона Хіггса. Він розпався на Z-бозон та фотон, повідомляє Sci news.
Відповідно до Стандартної моделі, лише близько 0,15% бозонів Хіггса розпадаються цим каналом. Але інші моделі пророкують інші сценарії розпаду. Вимірювання швидкості розпаду дає вченим уявлення не тільки про фізику за межами Стандартної моделі, а й саму природу бозона Хіггса.
Раніше, використовуючи дані протон-протонних зіткнень на Адронному колайдері, ATLAS та CMS незалежно провели широкі пошуки розпаду бозона Хіггса на Z-бозон та фотон. Вони використовували подібні стратегії, ідентифікуючи Z-бозон через його розпади на пари електронів чи мюонів – важчі версії електронів. Такі розпади Z-бозону відбуваються приблизно 6,6% випадків.
Щоб підвищити чутливість до розпаду, ATLAS та CMS використовували найчастіші способи утворення бозона Хіггса та класифікували події на основі характеристик цих процесів. Крім того, команди використовували передові методи машинного навчання, щоб ще більше розрізняти сигнальні та фонові події.
"За відкриттям бозона Хіггса в 2012 році колабораціями ATLAS і CMS була докладна програма вимірювань, яка підтвердила, що його зв'язки та інші властивості відповідають передбаченим у Стандартній моделі", - заявили вчені.
Раніше вчені виявили нову частинку, яка є "магнітним родичем" бозона Хіггса. Але якщо для виявлення останнього знадобилася потужність Великого адронного колайдера, то нова частинка, що отримала назву осьового бозона Хіггса, була виявлена за допомогою експерименту, який можна провести на невеликій кухонній стільниці.