У 2015 році у південній частині Тихого океану виник новий острів, який відкрив нові можливості для вчених. Поява нового острова дозволяє дізнатися, як зароджуються екосистеми, починаючи з мікробів-піонерів, які колонізують нові землі до появи великих тварин та рослин.
Але як зазначає Science Alert, острів Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай (Хунга-Тонга) проіснував недовго - після того, як він утворився в результаті виверження вулкана в 2015 році, він був практично повністю зруйнований виверженням на початку 2022 року.
Але за сім років свого існування він розкрив кілька таємниць. У новому дослідженні вчені розповіли про несподівану появу на острові спільноти мікробів, які метаболізують сірку та атмосферні гази. Вони схожі на організми, що населяють зовсім різні місця проживання: гарячі джерела або глибоководні гідротермальні жерла.
«Ми не побачили того, на що очікували. Ми думали, що побачимо організми, які ви знайдете, коли льодовик відступає, або ціанобактерії, більш типові види ранніх колонізаторів, але натомість ми виявили унікальну групу бактерій, які метаболізують сірку та атмосферні гази», — заявив еколог-мікробіолог Нік Драгон з Університету Колорадо.
Драгон та його колеги-дослідники зібрали 32 зразки ґрунту з острова, на поверхні від рівня моря до вершини кратера заввишки близько 120 метрів. Потім вони витягли та секвенували ДНК зі зразків.
Вчені відзначають, що рослини колонізували новий острів доволі швидко, ймовірно, завдяки перенесенню насіння у пташиному посліді. Але дослідники зосередили свою увагу регіонах без рослинності.
Вони виявили бактерії та археї у всіх своїх зразках з конуса вулкана, хоча ці мікроби були менш різноманітними, ніж мікроби з прилеглих рослинних районів, і дуже відрізнялися один від одного.
Було б очікувано, якби перші мікроби з'явилися на острові з води або пташиного посліду, але схоже, що перші колонії сформувалися не там. Науковці підозрюють, що бактерії з'явилися глибоко під землею.
«Мікроби були найбільш схожі на ті, які мешкають у гідротермальних жерлах, гарячих джерелах, таких як Єллоустоун, та інших вулканічних системах. Наше припущення полягає в тому, що мікроби прийшли з таких джерел», - заявив Драгон.
Подібні дослідження також є чимось унікальним. Сильні виверження трапляються часто, але розвиток екосистеми на абсолютно новій ділянці суші спостерігається дуже рідко. Хунга-Тонга це лише третій масив суші, який з'явився над водою і існував понад рік, за останні 150 років. І перший у тропіках.
Раніше вчені заявили про те, що виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, яке відбулося у січні минулого року, призвело до того, що в атмосферу надійшла величезна кількість води. На думку вчених, це може призвести до зростання озонової діри найближчими роками.