Риби, комахи і птахи здатні орієнтуватися за рахунок магніторецепціі - особливого відчуття, яке дозволяє відчувати напрям глобального поля Землі. Вважалося, що люди його не мають, але нові дані свідчать про зворотне.
У ході дослідження вчені спостерігали за 26 добровольцями, яких поміщали по одному в темне, звукоізольоване приміщення. Всередині вчені створювали штучне магнітне поле тієї ж потужності, що і геомагнітне поле біля поверхні Землі, але при цьому могли вільно змінювати напрямок його силових ліній. Поки магнітне поле оберталося, активність мозку кожного добровольця реєструвалася за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ).
Дослідники відзначають, що така постановка експерименту дозволила імітувати природні зміни напрямків геомагнітного поля при русі. Тіло ж людини залишалося нерухомим, тому рівень сенсомоторних сигналів був мінімальним, дозволяючи краще роздивитися будь-які деталі активності мозку. Ці дані порівнювали з даними ЕЕГ людей, що сиділи в темній кімнаті, магнітне поле в якій ніяк не змінювалося. Виявилося, що при обертанні магнітного поля проти годинникової стрілки хвилі альфа-ритму мозку помітно слабшають – їхня амплітуда падає в середньому на чверть.
Альфа-хвилі пов'язані зі станом розслабленого неспання, коли людина не зосереджена на зорі або уяві. Такі хвилі слабшають тоді, коли людина активно починає обробляти сенсорну інформацію. Таке падіння відзначалося й у добровольців при зміні магнітного поля всередині приміщення. За частки секунди альфа-хвилі могли слабшати на величину до 60%, вказуючи, що мозок при цьому зайнятий аналізом сенсорних даних. Яким чином відбувається сприйняття магнітних полів, та й навіщо взагалі великим приматам начебто нас потрібно це "додаткове" почуття, поки залишається неясним.
Цікаво було те, що падіння альфа-хвиль викликало тільки обертання магнітного поля проти годинникової стрілки, як це відбувається в Північній півкулі. При зворотному напрямку зміни на ЕЕГ не спостерігалися.
Раніше група вчених з Великої Британії та Китаю вперше змогла показати нейронну основу зв'язку між депресією і безсонням,виявивши ділянки мозку, які пов'язані з поганим сном, і з депресією. Серед цих ділянок області, пов'язані з прийняттям рішень, роботою пам'яті і свідомості.