Один з найбільших радіотелескопів у світі, телескоп Аресібо, продовжує руйнуватися. Влітку лопнув один з підтримуючих тросів, який звалився на тарілку телескопа і утворив в ній пролом. У п'ятницю ж, 6 листопада, трапилася ще одна поломка - лопнув основний трос і тепер конструкція телескопа висить на 16 кабелях, повідомляє Naked science.
Роботи з відновлення конструкції повинні були початися 10 листопада. Інженери вважають, що основний трос міг лопнути через навантаження на нього, що зросло. Якщо це дійсно так, то в подальшому один за іншим можуть почати лопатися і інші троси, тобто існує ризик каскадного руйнування.
Під час аварії ніхто не постраждав, точні ж причини її все ще встановлюються. За однією з версій, ланцюжок поломок могли запустити особливості кріплення тросів на щоглах. Коли телескоп будували в 1960-ті, мало хто розраховував, що він буде активно функціонувати понад півстоліття. Тому при створенні спеціальних втулок для кріплення тросів запас міцності закладався всього на 50 років.
Найближчим часом фахівцям обсерваторії, вченим з Корнельського університету (оператор телескопа з моменту спорудження до 2011 року) і інженерам підрядних організацій належить терміново придумати, як не допустити падіння 900 тонн з висоти 150 метрів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Аресібо був найбільшим радіотелескопом, які мають одну тарілку, в світі протягом кількох десятиліть, поки в 2016 році в Китаї не був побудований 500-метровий сферичний телескоп.
Раніше вчені з Обсерваторії Аресібо запропонували новий спосіб захисту Землі від потенційно небезпечних астероїдів. Дослідники пропонують відхилити їх з курсу, прив'язавши до інших небесних тіл.