Міжнародна група вчених заявила про те, що глобальні зміни клімату можуть призвести до того, що у широтах між Андами і Гімалаями може не залишитися жодного льодовика. Більш того, вони можуть повністю зникнути вже до 2030 року, повідомляє Naked science.
Льодовик на горі Пунчак-Джая на острові Нова Гвінея гляціологи порівнюють з "канаркою у вугільній шахті", оскільки він першим реагує на кліматичні зміни. Він поступово тане протягом декількох років, але в 2015-16 роках його танення прискорилося через Ель-Ніньо. Вже в наступному десятилітті, коли таке явище повториться, льодовик може повністю зникнути.
Вчені спостерігають за новогвінейським льодовиком з 2010 року, коли для визначення його історичних змін в льоду пробурили керни. У ці керни були встановлені шматки пластикових труб, з'єднані мотузкою, - за ними гляціологи згодом вимірювали кількість втраченого льоду. Вимірювання, проведені восени 2015 року, показали, що льодовик на Пунчак-Джая танув з середньою швидкістю близько метра на рік. У наступний раз показники танення були зафіксовані в травні 2016-го: виявилося, що за ці півроку розтануло одразу 4,2 метра крижаного покриву.
З 2010 по 2018 рік площа льодовика зменшилася на три чверті, він фактично розпався на два більш дрібних льодовика. Знімки, які зробив один з альпіністів минулого року, показують, що товщина крижаного покриву стала "зникаюче малою". Якщо темпи танення льоду збережуться, незабаром льодовика на Пунчак-Джая не стане зовсім.
Вчені підкреслюють, що швидкість танення льоду зростає експоненціально. "Це схоже на відвідування невиліковного ракового хворого та документування змін у його організмі без найменших шансів що-небудь з цим зробити", - зазначив один з дослідників Лонні Томпсон.
За словами вчених, слідом за льодовиком Нової Гвінеї зникнуть та інші масиви льоду в тропічних широтах - наприклад, на горі Кіліманджаро в Африці і льодовик Кельчкая в перуанських Андах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше 11 тисяч вчених зі 153 країн світу заявили про настання "кліматичної надзвичайної ситуації". За їхніми словами, в разі, якщо існуючий порядок не буде переглянутий, не можна буде уникнути "невимовних людських страждань".