Людство може стати міжпланетним видом, але є проблема – вчені

Поділитися
Людство може стати міжпланетним видом, але є проблема – вчені Людство може підкорити інші планети, але треба вирішити питання з енергією © NASA
Нашому виду необхідно уникнути самознищення.

Вчені заявили про те, що ми наблизилися до ключової точки в нашій історії. За словами дослідників, людство або зможе розробити технологію для отримання енергії, необхідної для того, щоб залишити планету, або загине внаслідок якогось катаклізму, повідомляє Live science.

Вчені вважають, що якщо ми зможемо досягти першого та уникнути останнього, то станемо по-справжньому міжпланетним видом вже у найближчі 200 років.

«Земля – це крихітна точка, оточена темрявою. Наше теперішнє розуміння фізики говорить нам про те, що ми опинилися у пастці на крихітному камені з обмеженими ресурсами», - заявив провідний автор дослідження Джонатан Цзян з Лабораторії реактивного руху NASA.

Для того, щоб покинути нашу планету, людство має розширити використання ядерної та відновлюваної енергії та одночасно захистити ці ресурси від використання зловмисниками. Наступні кілька десятиліть будуть вирішальними: якщо людство зможе відмовитися від викопного палива, у нього може з'явитися шанс.

У 1964 році радянський астроном Ніколай Кардашев запропонував схему виміру, яку пізніше модифікував Карл Саган, для оцінки технологічних здібностей розумного виду. Все зводиться до енергії і тому, скільки її - з будь-якого джерела - вид може використовувати для власних цілей, чи то дослідження Всесвіту, чи відеоігор.

За Кардашевим, цивілізація І типу може використати всю енергію, доступну на рідній планеті виду, включаючи всі джерела енергії в землі (викопне паливо та матеріали, які можна використовувати для атомної енергетики) та всю енергію, доступну від материнської зірки.

Цивілізації типу II споживають у 10 разів більше енергії та здатні використовувати всю потужність однієї зірки. Види типу III можуть піти ще далі і використати більшу частину енергії у всій галактиці.

Людство поки що не дотягує і до першого типу, але споживання енергії зростає з кожним роком. Зростаюча кількість людей використовує більше енергії на душу населення, але ця енергія має свою ціну: загроза для біосфери через викиди вуглецю та забруднюючих речовин, а також ризик, пов'язаний з можливістю використовувати засоби зберігання та транспортування енергії для руйнівних цілей.

Саморуйнування цивілізацій

Небезпека, пов'язана з підвищеним споживанням енергії, може пояснити, чому ми досі не знайшли ознак існування інших розвинутих цивілізацій. Якщо Земля не така особлива, а розвиток життя – не унікальне явище, то в нашій галактиці мають бути інші цивілізації. І якась із них мала досягти показників ІІІ типу.

Це означає, що на момент, коли людство стало розумним, у Чумацькому Шляху вже мали існувати інші цивілізації, які могли б зустрітися з нами або залишити «подарунок-вітання». Але, як нам відомо, поки що ми одні у Всесвіті.

Життя, особливо розумне життя, здається дуже рідкісним явищем. Можливо, якийсь набір процесів призводить до загибелі цивілізації до того, як вона досягне певного технологічного рівня. Більшість з так званих «великих фільтрів» є різноманітними формами самознищення істот.

Людство вже здатне до самознищення, навіть не досягнувши І стадії розвитку за Кардашевим. У кількох держав є ядерна зброя, яка здатна знищити все живе. "Ми - наш власний Великий фільтр", - сказав Цзян.

Хитрість полягає в тому, щоб уникнути саморуйнування, поки людство нарощує споживання енергії настільки, щоб існувати на декількох планетах одночасно. Присутність людства на кількох планетах одночасно є потужною протидією саморуйнуванню. Але для досягнення міжпланетарного статусу потрібна величезна кількість енергії, не тільки для створення колоній, а й для підтримання життя міст.

Переломний момент

Цзян та його колеги дослідили шляхи до досягнення цивілізації І типу. Вони дотримувалися рекомендацій Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату, в якій чітко зазначені наслідки невпинного використання викопного палива.

Якщо людство в найкоротші терміни не перейде з викопного палива на ядерну енергетику та відновлювані джерела енергії, ми завдамо нашій біосфері надто великої шкоди, щоб продовжувати сходження за шкалою Кардашева.

У дослідженні також передбачалося щорічне зростання використання відновлюваної та ядерної енергії на 2,5%, і було виявлено, що у наступні 20–30 років ці форми використання енергії неухильно витіснятимуть викопне паливо. Ядерні та відновлювані джерела енергії мають потенційну можливість продовжувати збільшувати виробництво, не створюючи додаткового навантаження на біосферу, і якщо ми продовжимо наші поточні темпи споживання, ми досягнемо статусу Типу I у 2371 році.

Цзян визнає, що розрахунки включали багато припущень і що невизначеність оцінки, ймовірно, становила близько 100 років. Так, вчені виходили з того, що людство знайде безпечні способи поводження з ядерними відходами, і що споживання енергії, що зросло, не призведе до катастрофи. Але якщо людству вдасться слідувати цьому курсу, ми зможемо підготувати ґрунт для потенційного захисту нашого виду для майбутніх поколінь протягом наступних кількох сотень років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі