Міжнародна група вчених заявила про те, що через діяльність людини мамонти вимерли набагато раніше, ніж могли б. Моделювання, яке провели дослідники, показало, що полювання на цих тварин прискорило процес їхнього зникнення на чотири тисячі років, повідомляє Naked science.
Причини, які призвели до вимирання мегафауни в пізньому плейстоцені і ранньому голоцені, досі не зрозумілі. Вчені сперечаються про те, яку роль в цьому зіграли зміни клімату, а яку - діяльність людини. Багато хто вважає, що причиною вимирання стародавніх тварин стала сукупність цих факторів.
Попередні дослідження показали, що в міру потепління клімату і зміщення кормової бази в північні широти мамонти стали рухатися туди ж. Ці ж роботи продемонстрували, що більшість мамонтів вимерли близько 11 тисяч років тому і лише невеликі «острівці» тварин зберігалися в деяких ізольованих районах ще кілька тисяч років. Вважається, що останній мамонт зник близько чотирьох тисяч років тому.
У ході нового дослідження вчені створили симуляцію, яка відображає популяцію мамонтів, що жили між 21 тисячею і чотирма тисячами років тому. Дослідники внесли в модель дані про клімат і про полювання людей.
Моделювання провели більше 90 тисяч разів в різних варіаціях: кожен раз вчені додавали якісь невеликі зміни, які могли спричинити загибель мамонтів, і оцінювали отриманий результат. Виявилося, що найбільш вірогідний сценарій зникнення мегафауни такий: основну роль в вимиранні грає потепління клімату, що змушує тварин йти на північ, в більш обмежений ареал. А тут на них полювали древні люди. Моделювання також показало, що якби не люди, більшість мамонтів прожили б на чотири тисячі років довше.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені із Стокгольмського університету секвенували ДНК 14 шерстистих носорогів і з'ясували, чому вимерли ці тварини. Вважалося, великі тварини давнини вимерли через поширення людей і їхній мисливський спосіб життя, але тепер виявилося, що це не так.