Вчені заявили про те, що стародавні люди ще 12 тисяч років тому користувалися умінням розм’якшувати слонову кістку. Дослідники вважають, що за допомогою цієї техніки створювалися іграшки або прикраси, повідомляє «Новое время».
На археологічній пам'ятці Афонтова гора-2 на березі Єнісею вчені знайшли більше 10 цілісних брусків, виготовлених з розм'якшеної слонової кістки. Крім того, були знайдені кілька фігурок різних тварин, виготовлених з губчастих частин кісток великого мамонта і схожі на різних тварин.
Нещодавно вчені повторно вивчили фігурки і прийшли до висновку, що вони були або іграшками льодовикового періоду, які виготовили древні люди, або ж первісними формами мистецтва, про які наукове співтовариство ще не знає. За словами Євгенія Артем'єва, який вивчав фігурки, вони нагадують різні види тварин.
Дві фігурки схожі на ведмедя і мамонта. Якщо подивитися під іншим кутом, одна з фігурок може бути людиною. Злитки зі слонової кістки, виявлені на тому ж місці, були виготовлені за допомогою техніки, яка зробила їх майже «рідкими».
«Бивень мамонта був пом'якшений до такої міри, що він нагадував сучасний пластилін. Ми ще не знаємо, як стародавні люди цього досягли. На виробах ми бачимо сліди кам'яних знарядь і потоки речовини до того, як вона застигла. Це означає, що бивень значно розм'як, консистенція була в'язкою. Швидше за все, обробляли не весь бивень, а його верхню частину», - пояснив Артем'єв.
Він також додав, що на інших пам'ятках епохи палеоліту знайти щось подібне не вдавалося. «Можливо, нам не вдасться побачити звіти про такі знахідки, тому що наукові групи рідко публікують матеріали, які не можна пояснити належним чином. Ці подовжені бруски зі слонової кістки можуть бути заготовками для виготовлення знарядь праці, інструментів або майбутніх іграшок - або чогось ще, ми можемо тільки здогадуватися», - сказав доктор Артем'єв.
Хоча вчені ще не можуть зрозуміти, чому були створені ці форми, техніка створення «пластиліну» допомагає їм усвідомити, що ці стародавні люди мали набагато більші навички, ніж вони припускали.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з США та Іспанії заявили про те, що до приручення вогню древні люди використовували для приготування їжі гарячі джерела. На це, на їхню думку, вказують сліди гідротермальних джерел, знайдені в ущелині Олдувай в Танзанії.