На думку дослідників, зниження чисельності населення призвело до того, що великі ділянки сільськогосподарських земель були покинуті, а на їхньому місці виросли дерева та інша рослинність. Відновлення рослинного покриву відбувалося за рахунок поглинання вуглекислого газу з атмосфери, що призвело до швидкого остуження планети. Час, що слідував за цим, часто називають Малим льодовиковим періодом.
У ході дослідження вчені вивчили дані про чисельність населення в Америці до першого контакту з європейцями у 1462 році і простежили за тим, як ця кількість змінювалося в наступні десятиліття через епідемій таких захворювань, як віспа, грип, кір, черевний тиф, а також через військові дії, рабство і соціальний колапс.
Виявилося, що до кінця XV століття на території Америки проживало близько 60 мільйонів осіб (10% від глобальної популяції), але за наступні 100 років ця кількість знизилася до п'яти-шести мільйонів. Крім того, вчені підрахували, що приблизно 56 мільйонів гектарів землі, які використовувалися індіанцями для сільськогосподарських потреб, виявилися покинутими.
На цій території виросли дерева та інша рослинність, які використовували вуглекислий газ. У результаті загальний вміст діоксиду вуглецю зменшився на 7-10 мільйонних часток. На думку вчених, це стало причиною Малого льодовикового періоду.
Раніше повідомлялося про те, що вчені передбачили малий льодовиковий період у 2030-2040-х роках. На думку вчених, процеси, які відбуваються у двох шарах Сонця (одному – в конвенційній зоні і другому – ближче до поверхні), за період 26-го циклу досягнуть максимуму приблизно одночасно, але на протилежних сторонах зірки. Тому вони нейтралізують один одного, що приведе до різкого падіння сонячної активності в цілому.