Минулого року вчені були здивовані загадковим падінням яскравості зірки Бетельгейзе - гігантської зірки із сузір'я Оріона, яка спочатку потьмяніла, а потім повернулася до норми. Тепер же астрономи звернули свою увагу на іншого гіганта, який розташовується в сузір'ї Великого пса, повідомляє NASA.
Зірка VY Canis Majoris набагато більша, яскравіша і агресивніша за Бетельгейзе. Світило в 300 тисяч разів більше за Сонце. Якби воно опинилося в Сонячній системі, то зайняло б простір, який закінчується між орбітами Юпітера і Сатурна.
Але і періоди затемнень на ній тривають набагато довше, роками. Нові ж спостереження, проведені за допомогою «Хаббла», показали, що на світилі відбуваються ті ж процеси, що і на Бетельгейзе, тільки в набагато більших масштабах.
«VY Canis Majoris поводиться як Бетельгейзе на стероїдах», - заявила астрофізик Роберта Хамфіс. У випадку з Бетельгейзе затемнення були обумовлені викидами зірки, які формували щось на зразок пилової хмари, що закривало світила від спостерігача.
З VY Canis Majoris відбувається щось подібне - вона викидає величезну кількість речовини, яка на час закриває її від спостережень. Гігантські плазмові дуги оточують зірку на відстанях в тисячі разів більших, ніж від Землі до Сонця. Ці дуги схожі на протуберанці нашого Сонце, тільки в набагато більшому масштабі. Крім того, вони фізично не пов'язані із зіркою, а скоріше, схоже, були викинуті і віддаляються. Деякі з інших структур, близьких до зірки, все ще відносно компактні, виглядають як маленькі вузлики і туманні деталі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Під час попередніх дослідження Хамфіс і її колеги змогли роздивитися структури, які вже знаходяться далеко від зірки. Ймовірно, вона викинула їх 100 або навіть 200 років тому. Але нові спостереження «Хаббла» показали утворення, які знаходяться набагато ближче до зірки, їхній вік складає менше 100 років.
Цей гіпергігант втрачає в 100 разів більше за масу, ніж Бетельгейзе. Маса деяких вузлів більш ніж в два рази перевищує масу Юпітера. На відміну від Бетельгейзе, зірку вже не можна роздивитися неозброєним оком. Колись вона була видима на нічному небі, але відтоді так потьмяніла, що тепер побачити її можна тільки за допомогою телескопів.
Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа одержали знімок зірки Бетельгейзе. Отримані знімки показують не тільки потьмяніння зірки, але і зміну її видимої форми.