Юваль Ной Харарі: Фіаско Путіна – в інтересах кожної людини на Землі

Поділитися
Юваль Ной Харарі: Фіаско Путіна – в інтересах кожної людини на Землі Путін поставив під загрозу глобальний світовий порядок © YES (Yalta European Strategy)
За словами вченого, глобальний порядок, який створив найбільш мирну і процвітаючу еру в історії людства, знаходиься у небезпеці.

Ізраїльський письменник, історик та футуролог Юваль Ной Харарі провів онлайн-зустріч зі студентами, випускниками та викладачами Української академії лідерства. На ній зокрема обговорювалися уроки для світу, які приготувала війна, розв'язана Росією в Україні. Тези виступу вченого наводить "НВ".

Так, Харарі заявив, що фіаско Владіміра Путіна – в інтересах не лише українців, але кожної людини.  Більше того, вчений зазначив, що війна в Україні має величезний вплив на весь світ, адже глобальний порядок, який будувався поколіннями, опинився під загрозою.

Про вплив війни на глобальний порядок

«Я дуже уважно спостерігаю за тим, що відбувається в Україні. І я вважаю, що це не просто регіональна чи місцева війна. Україна зараз перебуває на передньому краї боротьби за свободу у всьому світі. І те, що відбувається в Україні, матиме величезний вплив на весь світ. Ось один спосіб глянути на це. Глобальний порядок, що будувався поколіннями, який створив наймирнішу і процвітаючу еру в історії людства, зараз знаходиться у небезпеці», - заявив Харарі.

Вчений також додав, що, починаючи з 1945 року, не було такого, щоб країна, яка мала широке міжнародне визнання, стала об'єктом знищення через зовнішнє вторгнення. Саддам Хусейн намагався зробити подібне з Кувейтом, але це не вдалося, оскільки його вигнали з країни. Це стало визначною подією, оскільки протягом історії людства щось подібне було звичним явищем.

«Усі імперії - Монгольська, Османська, царська Росія - постійно вторгалися в країни, завойовували їх. Це припинилося. І це змінило всю нашу ментальність. Просто вдумайтеся - протягом більшої частини історії найбільшою статтею витрат кожного короля, царя, імператора чи султана було військо. Вони витрачали більшість коштів на фортеці, армії, флоти тощо.

А ось в останнє десятиліття, на початку ХХІ століття, середні витрати урядів на війська — і тут я говорю не лише про Європу, а й увесь світ — становлять у середньому 6% державного бюджету. Уряди витрачають набагато більше на освіту, охорону здоров'я, соціальні витрати. І все це стало можливим у світі, де ми живемо завдяки ері відносного миру кількох останніх десятиліть. Звичайно, не йдеться про абсолютний мир. Я живу на Близькому Сході і чудово знаю, що насильство та конфлікти нікуди не поділися», - зазначив Харарі.

За словами вченого, тип конфліктів, який спостерігався до 1945 року, був зовсім інший. Тепер все опинилося під загрозою, оскільки Путін порушив найбільше табу міжнародного порядку глобальної системи. Він намагається вбити окрему країну, окрему націю.

Харарі зазначає, що за тим, що відбувається, спостерігають диктатори по всьому світу. Якщо Путіну вдасться, задумане, у майбутньому буде більше «путіних», які з'являться у різних частинах світу. Епоха миру та процвітання закінчиться, оскільки все більше країн у різних частинах світу витрачатимуть більше грошей на оборону.

«Замість фінансування вчителів, медсестер, соціальних працівників все більша частина світу ставатиме схожою на Росію, витрачаючи гроші на танки, ракети та кіберзброю.

Фіаско Путіна, на яке ми сподіваємося, не лише в інтересах України чи її безпосередніх сусідів та сусідів Росії. Це в інтересах кожної людини на Землі», - заявив Харарі.

Про економіку

За словами Харарі, гроші самі по собі – це лише культурна ідея. Особливо це стало зрозуміло в останні кілька місяців.

«Накопичувати ці сотні мільйонів доларів, готуватися до цієї війни роками - і це було разюче -  побачити, як фінансова система може просто заморозиися. І це змушує вас задуматися: що таке гроші? Економіка не є незалежною, окремою від культури, окремою від філософії, окремою від ідеї у нашій свідомості», – вважає вчений.

За його словами, ідеї у свідомості – це правила, які керують економічною системою. Вони виходять із свідомості, а не фізики чи біології. Зміни у думках людей автоматично змінюють економічну систему.

«Змінився шлях: великі компанії, такі як недавно Макдональдз, подумували про ідею інвестування грошей у Росію. А тепер вони виходять із їхнього ринку. І це дуже важливо. Так, у результаті ви маєте зброю, бомби, ракети — але на рішення, постачати цю зброю чи ні, впливають культурні ідеї. Тут не може бути якогось поділу. Змінивши уявлення людей у Фінляндії, ви зрештою змінюєте військовий баланс на Землі, вирішуючи, скільки танків чи літаків належать НАТО чи ні», - вважає Харарі.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі