"Юнона" зробила неймовірно деталізовані знімки поверхні супутника Юпітера

Поділитися
"Юнона" підлетіла до Іо 30 грудня © NASA/JPL/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt
Іо - найбільш вулканічно активне тіло Сонячної системи.

NASA опублікувало неймовірно детальні знімки супутника Юпітера Іо. Їх зробила станція "Юнона", яка 30 грудня здійснила максимальне зближення з небесним тілом, повідомляє Science Alert.

На отриманих зображеннях Іо пофарбована в сірчисті відтінки, а її поверхня поцяткована плямами, створеними вулканічною активністю.

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill
NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Проліт "Юнони" був максимальним зближенням апарата з Іо за останні десятиліття. Станція пролетіла на відстані лише 1500 кілометрів від поверхні супутника Юпітера. Мета апарату - краще зрозуміти особливості цього небесного тіла.

«Об'єднавши дані цього прольоту з попередніми спостереженнями, наукова група "Юнони" вивчає, як змінюються вулкани Іо. Ми шукаємо, як часто вони вивергаються, наскільки вони яскраві та гарячі, як змінюється форма потоку лави і як активність Іо пов'язана з потоком заряджених частинок у магнітосфері Юпітера», — каже астроном Скотт Болтон із Південно-Західного дослідницького інституту.

Іо - це не величезний супутник, вона лише трохи більша, ніж наш Місяць. Але на супутнику нашої планети, здавалося б, нічого не відбувається, а Іо неймовірно активна. Її орбіта навколо Юпітера еліптична, гравітаційне тяжіння планети, що змінюється, чинить тиск на внутрішню частину супутника, яка генерує величезну кількість тепла, роблячи її клейкою та схильною до вивержень.

Інші галілеєві супутники Юпітера також впливають на Іо. І результатом цього став нестримний вогняний вулканізм. На супутнику близько 400 вулканів, що діють, приблизно 150 з яких вивергаються в будь-який момент часу. Вулканічні гази, що постійно викидаються, не залишаються навколо Іо, а витягуються в тор плазми, який оперізує Юпітер, живлячи лінії його магнітного поля, створюючи потужні, постійні полярні сяйва на полюсах планети.

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill
NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

«"Юнона" досліджуватиме джерела вулканічної активності Іо, чи існує океан магми під її корою, а також важливість приливних сил Юпітера, які безжально стискають цей змучений місяць», - розповів Болтон.

Апарат здійснить ще одне зближення із супутником, воно заплановане на 3 лютого цього року. Тоді "Юнона" знову пролетить на відстані 1500 кілометрів від Іо.

Раніше вчені заявили про те, що новонароджений Юпітер був настільки яскравим і гарячим, що опромінював чотири своїх супутника таким інтенсивним світлом, що випаровував на них воду і позбавляв їх летючих речовин. Це може пояснити дивний склад галілеєвих супутників планети.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі