Як у фантастичних фільмах: людей можуть почати вводити до глибокого сну вже протягом 10 років

Поділитися
Як у фантастичних фільмах: людей можуть почати вводити до глибокого сну вже протягом 10 років Людей можуть почати занурювати в гібернацію вже протягом 10 років © Twentieth Century Fox Film Corporation
Вчені вважають, що це є реальні терміни для випробувань технології.

Вчені з Європейського космічного агентства (ESA) вважають, що перше застосування технології гібернації до людини можливе вже протягом найближчих 10 років. І ці експерименти призведуть до втілення науково-фантастичного підходу до тривалих космічних місій, у ході яких членів екіпажів кораблів занурюватимуть у сон на тижні чи місяці на шляху до віддалених пунктів призначення, повідомляє Space.com.

Така «спячка» під час подорожі, наприклад, на Марс не лише позбавила б нудьги членів екіпажу, а й здешевила б місію. Екіпажу, який знаходиться в стані сну, не потрібно їсти або пити, а також потрібно менше кисню, ніж тому, що не спить. Є й інші, менш очевидні переваги тривалого глибокого сну. Досліди на тваринах показали, що тіла, занурені в гібернацію, виснажуються менше, ніж ті, які не сплять в умовах мікрогравітації.

Враховуючи все це, гібернація довгий час була одним з головних елементів фільмів про космос, від «Чужого» до «Пасажирів». У них члени екіпажу долали величезні відстані у стані сну, перебуваючи у високотехнологічних капсулах.

Але гібернацію не можна вважати виключно продуктом наукової фантастики. Так, Дженніфер Нго-Ань, координатор з досліджень та корисного навантаження Human and Robotic Exploration в ESA та співавтор нещодавньої статті, в якій викладається підхід космічного агентства до досліджень глибокого сну, повідомила виданню, що в залежності від наявності фінансування, перші випробування технології гібернації на людині можуть відбутися вже у середині 2030-х років.

«Звичайно, нам потрібно все налаштувати, перш ніж ми зможемо застосувати це до людей. Але я сказала би, що 10 років — це реалістичний графік», — заявила Нго-Ань.

І це «налаштування» вже проводиться. Дослідження показали, що можливо ввести в стан гібернації тварин, які не впадають у сплячку, наприклад щурів, а потім успішно вивести їх з цього стану. Процес переходу в сплячку доволі складний і включає зменшення впливу денного світла і період інтенсивного годування, за яким слідує суворе голодування.

Але розробка технології глибокого сну важлива не тільки для космічних подорожей, але і для розвитку медицини. Так само, як астронавти в стані мікрогравітації, пацієнти в комі або при тривалому постільному режимі страждають від «зношування» тіла. Відновлення тривале та дороге.

Вчені відзначають, що пацієнти, які тривалий час проводять у палаті інтенсивної терапії, часто схожі на скелети через те, що запускається процес деградації тканин. Занурення в гібернацію могло б дозволити поставити його на паузу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі