Індія запустила перший в історії країни безпілотний апарат для дослідження Марса. Супутник "Мангальян" на ракеті-носії PSLV C25 стартував з космодрому в індійському штаті Андхра-Прадеш у вівторок, 5 листопада.
Індійські чиновники повідомили, що запуск ракети з супутником пройшов успішно, всі системи працюють нормально. Незабаром після запуску зонд відокремився від ракети і почав вихід на еліптичну орбіту Землі. Його подорож до Марса має розпочатися 1 грудня і завершитися приблизно через 10 місяців (300 днів) - 24 вересня 2014 року, повідомляє Times of India.
Це перша марсіанська місія в історії індійської космічної програми. Якщо все пройде успішно, Індія стане четвертою у світі країною, яка відправила космічний апарат до Червоної планети. Раніше це вдавалося лише СРСР, США і Європейському Союзу. Марсіанські ж місії Японії і Китаю завершилися невдало.
В Індії стверджують, що запуск нового зонда має важливі наукові цілі. Як передає BBC, на апараті встановлено низку наукових приладів, в тому числі датчик для виявлення метану як ознаки можливого існування життя, аналогічного тому, що є на Землі. Також на супутнику є кольорова камера, аналізатор тиску і спектрометр, а також все інше, що необхідно для вивчення атмосфери планети.
Вартість місії оцінюють у 73 мільйони доларів - для Індії сума досить значна. У зв'язку з цим країну запідозрили у прагненні спровокувати новий виток космічних перегонів і, зокрема, у бажанні "втерти носа" давньому супернику - Китаю. Як відомо, КНР у 2003 році обійшов Індію, успішно запустивши в космос людину, а в 2007-му - за рік до Індії - здійснив політ до Місяця.
Нинішній індійський запуск - ні що інше, як "тривале прагнення індійської еліти до набуття статусу наддержави" - наводить BBC думки деяких експертів.
У свою чергу у Делі на це заявляють, що нинішня місія дозволить країні відчути національну гордість. "Ми не беремо участь в космічних перегонах. Але якщо марсіанська місія пройде успішно, це серйозно підніме бойовий дух народу Індії", - сказав керівник супутникового центру Індійського космічного агентства у Бангалорі (ІSRO) Шрі Шивакумар. !zn
Читайте також: