Щоб запобігти катастрофічного перегріву планети, треба пов'язати головний парниковий газ - діоксид вуглецю. Найкраще з цим завданням справляються дерева, які акумулюють вуглець у своїх тканинах. Про це пише автор журналу Science Фред Пірс у статті "Лісовий прогноз".
І якщо тропічні ліси катастрофічно рідшають, то у високих широтах, навпаки, ліс з'являється там, де нещодавно була тундра. Отже, не все так страшно, вважають деякі дослідники.
У процесі потепління клімату дерева захоплюють тундру по всьому полярному колу. У Норвегії береза та сосна просуваються до полюса. На Алясці ялина витісняє мох та лишайник. Нещодавні дослідження показують, що у глобальному масштабі ліси розширюються вздовж двох третин 12000-кілометрової північної лінії деревостою Землі.
Приріст лісу не обмежується крайньою північчю. У нижчих широтах, у деяких тепліших і посушливих регіонах, також спостерігається сплеск зростання дерев, частково тому, що концентрації вуглекислого газу (CO2 ) — основного газу, що зігріває планету, — дозволяють рослинам більш ефективно використовувати воду і рости на більш сухих грунтах.. А ефект добріва, який має CO2, дозволяє існуючим лісам нарощувати біомасу.
Це разюче відрізняється від того, що відбувається в тропіках, де сотні тисяч гектарів лісу щорічно губляться через бензопили і пожежі, а зміна клімату негативно впливає на дерева, що залишилися. Але ці втрати у тропіках можуть бути компенсовані прибутком у інших регіонах планети.
Не все так райдужно
Це може здатися чудовою новиною щодо стримування глобального потепління. Дійсно: ліси мають охолодний ефект, виділяючи органічні сполуки і водяну пару, які сприяють утворенню хмар. Більш того, породи дерев, що швидко зростають, які освоюють високі широти, будуть поглинати більше атмосферного вуглецю і акумулювати його в деревині.
Однак нові дослідження показують, що світ із великою кількістю лісів не обов'язково буде більш прохолодним.
Нові ліси можуть навіть посилити потепління в деяких районах, наприклад, за рахунок зменшення кількості сонячного світла, яке Земля відображає в космос. Згодом це може звести нанівець будь-який виграш у поглинанні вуглецю.
Крім того, потепління, що триває, працює проти тропічних лісів. Доведено, що навіть без вирубки здатність лісів уловлювати CO2 досягла свого піку у 1990-х роках і з того часу знизилася на одну третину. Зниження почалося в Амазонії, а з 2010 року поширилося на тропічну Африку.