Антропологи з університету Юти реконструювали клімат і рослинність, які існували в Африці приблизно 2-3 мільйони років тому, і визначили, що в цей час клімат став більш посушливим, а деревна рослинність стала змінюватися на трав'янисту. На думку дослідників, у результаті ймовірність виникнення пожеж значно зросла, а значить, гомініди навчилися користуватися вогнем не випадково, а через зміни клімату. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Evolutionary Anthropology.
У ході досліджень вчені використовували результати недавніх радіовуглецевих досліджень доісторичних шарів у долині Аваш в Ефіопії та в басейні Омо-Туркана в північній Кенії і південній Ефіопії. Раніше в цих місцях були знайдені рештки давніх гомінід з роду австралопітеків і людини розумної. На думку дослідників, пожежі, що почастішали, дозволили гомінідам легше знаходити нори тварин, а обгорілі коріння і плоди було простіше прожувати і проковтнути. Звільнені від пошуків їжі давні люди могли вчитися контролювати вогонь і використовувати його для приготування їжі.
Вчені також пояснюють відсутність слідів костровищ в археологічних шарах давністю 2-3 мільйони років. Якщо давні люди не розводили багаття в печерах, а використовували вогонь, що виник "природним" шляхом, його сліди були б відрізнити від звичайного пожежі.
Гіпотеза вчених пояснює невідповідність між припущенням про те, що предки сучасної людини почали використовувати вогонь 1,5 мільйона років тому, і змінами в анатомічній будові гомінід, яка відбулася 1,9 мільйона років тому.
Раніше в цьому році археологи виявили невідомий раніше вид давніх людей. Знайдений вид отримав назву Homo naledi - від слова "зірка" місцевою мовою сесото. Мозок Homo naledi був розміром з великий апельсин, вони мали струнке тіло, плечі, схожі на плечі сучасних мавп, і ноги, які нагадують за будовою ногу сучасної людини. Зріст Homo naledi становив приблизно 150 сантиметрів, а вага – приблизно 45 кілограм.