Велика частина сучасних груп і типів тварин з'явилася приблизно 540-520 мільйонів років тому, в ході так званого "кембрійського вибуху" – різкого прискорення еволюції і збільшення різноманіття багатоклітинних істот. В цей час виникли предки черв'яків, комах, риб та інших хребетних тварин. Частина вчених вважає, що поява кембрійської фауни супроводжувалося "масовими потрясіннями" і вимиранням їхніх едіакарських попередників, а інші вважають, що цей процес був більш плавним.
У ході дослідження вчені вивчили сліди перших тварин на Землі – різних донних багатоклітинних організмів, що спеціалізувалися на поїданні останків мікробів і інших живих істот. У результаті виявилося, що фактично всі запаси органіки, яка накопичувалася на дні морів планети впродовж сотень мільйонів років до цього, були фактично повністю "з'їдені" першими поколіннями тварин, схожими на дощових черв'яків, креветок і інших "риючих" безхребетних.
У результаті цього різко зміниться не тільки склад грунту і придонних шарів води, але і атмосфери Землі, куди потрапить величезна кількість вуглекислоти, метану та інших парникових газів. Їх концентрації будуть залишатися високими протягом наступних 100 мільйонів років, що повинно було породити найпотужніше глобальне потепління, перебудову екосистем і масове вимирання тварин, що породили цю кризу.
Крім того, концентрація кисню в стародавніх океанах Землі, судячи по часткам ізотопів в скам'янілих останках їх дна, залишалася вкрай низькою з моменту завершення "кембрійського вибуху" і до кінця ордовицького періоду, коли концентрація СО2 в атмосфері різко впала.
Ця подія супроводжувалася формуванням полярних льодових шапок і ще одним масовим вимиранням, в ході якого кембрійські флора і фауна поступилися місцем новим видам одноклітинних і багатоклітинних організмів.
Раніше повідомлялося про те, що вчені передбачили малий льодовиковий період у 2030-2040-х роках. На думку вчених, процеси, які відбуваються у двох шарах Сонця (одному – в конвенційній зоні і другому – ближче до поверхні), за період 26-го циклу досягнуть максимуму приблизно одночасно, але на протилежних сторонах зірки. Тому вони нейтралізують один одного, що приведе до різкого падіння сонячної активності в цілому.