Вчені заявили про те, що Чумацький Шлях з'явився раніше, ніж передбачалося. За їхніми словами, зіткнення з іншою галактикою, яке відбулося 10 мільярдів років тому, не набагато збільшило кількість зірок в Чумацькому Шляху, який тоді вже майже сформувався, повідомляє «Популярная механика».
Наша галактика, якою ми її знаємо сьогодні, сформувалася під впливом зіткнення з карликовою галактикою Гайя-Енцелад близько 10 мільярдів років тому. Але нові дослідження показали, що більша частина Чумацького Шляху вже існувала.
Зірки галактики Гайя-Енцелад трохи молодше або ровесники зірок головного диска Чумацького Шляху. Це може означати, що наша галактика могла бути значно більшою на момент зіткнення, ніж вважали вчені.
Як і інші гігантські спіральні галактики у Всесвіті, Чумацький шлях, ймовірно, нарощував масу за рахунок поглинань і злиттів з іншими меншими галактиками. Зірки перемішалися, як вершки з кавою, через що було важко зрозуміти, на що були схожі галактики до злиття.
У 2018 астрономи зрозуміли, що можуть виявити зірки, які дісталися нашій галактиці під час останнього великого злиття. Їхні потоки обертаються навколо центру галактики під кутом до головного зоряного диску. Їхній рух і хімічний склад вказують на те, що вони колись належали іншій галактиці, яка стала частиною Чумацького Шляху близько 10 мільярдів років тому.
У ході нового дослідження вчені вирішили дізнатися, чи зможуть вони з'ясувати, наскільки великою була наша галактика під час зіткнення з Гайя-Енцелад, відомою також як галактика Ковбаса. Якщо найстаріші зірки в диску Чумацького Шляху утворилися після цього злиття, то вони, ймовірно, з'явилися після нього. Якщо ж найстаріші зірки приблизно того ж віку або старшими, ніж зірки з поглиненої галактики, то наша галактика була доволі великою на момент зіткнення.
Астрономи з'ясували вік окремих зірок як з Чумацького Шляху, так і з Гайя-Енцелада. Всього вони вибрали 95 зірок, які спостерігали за допомогою телескопа «Кеплер». Шість з цих зірок належали галактиці Гайя-Енцелад, а решта - Чумацького Шляху. Вимірявши, як яскравість зірок змінювалася з плином часу, астрономи визначили їхній вік з точністю до 11%.
Виявилося, що зірки Гайя-Енцелад трохи молодші за зірки Чумацького Шляху, але всім їм було близько 10 мільярдів років. Це говорить про те, що більшість зірок в диску Чумацького Шляху вже існували, коли Гайя-Енцелад пройшла крізь нього. Проте, за словами вчених, не виключено, що зіткнення спровокувало утворення нових зірок в нашій галактиці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше астрономи з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі заявили про те, що частина зірок надщільного скупчення, яке оточує чорну діру в центрі Чумацького Шляху, можуть бути «немісцевими». Ймовірно, вони з'явилися в результаті поглинання іншого скупчення або карликової галактики.