Місія телескопа NASA, призначеного для полювання за астероїдами, добігає кінця після 14 років на орбіті. Робота апарату NEOWISE (Bear-Earth Object Wide-Fired Infrared Survey Explorer) завершиться 31 липня, повідомляє Space.com.
До завершення місії телескопа призвів сонячний максимум – пік 11-річного циклу активності нашої зірки. Підвищена сонячна активність, включаючи частіші сонячні спалахи та викиди корональної маси, нагріває атмосферу Землі та змушує її розширюватися. Це створює підвищений опір для супутників, що обертаються навколо планети. NEOWISE не обладнано руховою установкою, тому не зможе залишатися на орбіті.
31 липня він проведе останнє наукове вимірювання, а 8 серпня його переведуть у стан глибокого сну. Після цього NEOWISE почне повільно рухатися до Землі і згорить в атмосфері наприкінці 2024 або на початку 2025 року.
Спочатку апарат запустили на орбіту як WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), запуск відбувся у 2009 році. Але він перевершив очікування інфрачервоного сканування неба, які на нього покладали вчені. Вперше його місію продовжили у 2011 році, тоді він вивчав далеку космічну активність, а також навколоземні об'єкти, включаючи перший відомий троянський астероїд Землі.
2013 року місію продовжили вдруге, а телескоп назвали NEOWISE. Його завданням став пошук, відстеження та спостереження за навколоземними об'єктами, які випромінюють сильний інфрачервоний сигнал внаслідок нагрівання Сонцем.
NEOWISE пропрацював на низькій навколоземній орбіті 14 років, за цей час він виконав 1,45 мільйона інфрачервоних вимірів більш ніж 44 000 об'єктів Сонячної системи. Крім того, він провів спостереження за 44 тисячами навколоземних об'єктів, 215 із яких виявив сам.
Агентство вже розробляє новий телескоп, який зміниться NEOWISE. Очікується, що NEO Surveyor буде запущено у вересні 2027 року.
«NEO Surveyor шукатиме найневловиміші астероїди та комети, які можуть завдати значної шкоди Землі, якщо ми не знайдемо їх першими», - заявила Емі Майнзер, головний дослідник NEOWISE та NEO Surveyor у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі.
Раніше астрономи, що використовують космічний телескоп «Джеймс Вебб», виявили у далекому Всесвіті разючу кількість наднових зірок, включаючи найдальшу з будь-коли підтверджених. Їхні відкриття збільшили кількість відомих наднових зірок у ранньому Всесвіті в 10 разів.