Частка небажаної кореспонденції (спаму) в поштовому трафіку в 1-му кварталі 2011 року порівняно з кінцем 2010 року в поштовому трафіку збільшилася на 1,4% і склала 78,6%. Але все ж це на 6,5% нижче, ніж рік тому.
За висновком експертів компанії "Лабораторія Касперського", зловмисники швидко відновлюють свої позиції, втрачені після закриття низки великих ботнетів в кінці 2010 року. У разі збереженні даної тенденції вже в наступному кварталі кількість спаму може досягти 80%.
Одним з найбільш ефективних методів боротьби зі злочинцями, які займаються розсиланням небажаної пошти, є скоординовані дії правоохоронних органів та ініціативних груп. Так, закриття в другій половині 2010 року командних центрів ботнетів Pushdo/Cutwail і Bredolab призвели до майже дворазового скорочення кількості спам-листів. Однак зловмисники, очевидно, зробили певні висновки зі своїх поразок і стали заздалегідь готувати "шляхи для відступу": після закриття 16 березня командного центру ботнету Rustock, одного з лідерів у розсилці спаму, частка спаму лише на кілька днів знизилася на 2-3%.
Новими плацдармами для спамерів все частіше стають країни зі слабко розвиненим законодавством у сфері боротьби з кіберзлочинами. Саме туди зловмисники намагаються переносити ботнети. Таким чином, зниження питомої ваги в спам-розсилках країн Східної та Західної Європи (-5,64% і -2,36% відповідно) частково компенсується збільшенням частки африканського континенту, яка досягла 3,50%, обігнавши США і Канаду. Раніше частка держав Африки в глобальному спам-трафіку не перевищувала 1%.
Активність зловмисників позначилася і на збільшенні кількості листів, що містять шкідливі вкладення. Частка таких спам-повідомлень у середньому склала 3,5%. За цей же період поштовий антивірус став спрацьовувати частіше на території США, що може бути пов'язано зі спробами господарів ботнетів відновити свої зомбі-мережі в цій країні.
Більше того, щоб обійти поштові фільтри і обдурити користувачів, спамери часто вдавалися до різних хитрощів, серед яких варто відзначити підробки під звичайні листи або особисте листування.