Бойові роботи стають меншими і більш здібними - The Economist

Поділитися
Бойові роботи стають меншими і більш здібними - The Economist Вчені розроблять рій автономних роботів, які можуть виконувати бойові завдання.
Поява автономних роботів-вбивць на озброєнні армій - лише питання часу.

12 листопала на YouTube було завантажене відео під заголовком "Slaughterbots". Його зняв професор зі штучного інтелекту Університету Каліфорнії в Берклі Стюарт Рассел за фінансової підтримки "Інституту майбутнього життя" (FLI) - організації вчених і технологів, яка включає Ілона Маска, Стівена Хокінга і Мартіна Різа.

Відео описує недалеке майбутнє, в якому безпілотні роботи, оснащені системами розпізнавання обличь і вибуховими зарядами, можуть відстежувати і вбивати людей чи цілі категорії людей (наприклад тих, хто носить певну уніформу). В одній зі сцен на відео безпілотники діють злагоджено, щоб проникнути в будівлю. Один з них діє як бомба, протаранюючи стіну і вибухаючи, щоб відкрити шлях для інших.

Про це пише The Economist, зауважуючи, що "Slaughterbots" - це вигадка. Питання, яке підняв доктор Расселл у відео: "Скільки ще часу це буде лише вигадкою?". Військові лабораторії по всій планеті працюють над розробкою компактних, автономних роботів для використання у бойових умовах: звичайних і не звичайних. В Америці програма з розробки такого обладнання називається MAST ("Мікроскопічні автономні системи і технології"). Нею керує Лабораторія військових досліджень США в Меріленді. Програма успішно працювала десять років, але цього місяця її згортають. MAST координувала і фінансувала дослідження консорціуму певних лабораторій, зокрема в Університеті Меріленда, Техаському університеті, Каліфорнійському університеті в Берклі. Але тепер MAST буде замінена новою програмою, яка стартувала цього року - "Окремі і об'єднані розуміні системи і технології" (DCIST).

В 2008 році, коли MAST була запущена, безпілотник-розвідник, який можна було б тримати в руці, був науковою вигадкою. А тепер такі безпілотники - норма. Дослідники MAST також розрозробляли кишенькових роботів-розвідників, які можуть облітати поле бою перед тим, як солдати увійдуть на нього. Мета нової програми DCIST - змусити цих автономних роботів співпрацювати між собою. В результаті повинен вийти рій невеликих машин, які зможуть виконувати скоординовані дії і досягати спільних цілей.

На даний момент Міноборони США хоче, щоб такі рої були під контролем людей. Рішення натиснути на курок повинна приймати людина, а не машина. Пентагон непокоїть перспектива появи самостійних роботів-вбивць на зразок тих, які показані у відео FLI. Але, як хтось сказав після того, як перша ядерна бомба вибухнула: "Головний секрет, який варто було б зберегти, тепер став відомим. Ця бісова штука працює". Якщо рій маленьких роботів можна змусити співпрацювати в автономному режимі, хтось у світі обов'язково такий створить.

Раніше видання Financial Times писало, що вигоди від роботизації доведеться зачекати. Адже, як і у випадку з усіма попередніми технологічними проривами, повинен відбутися певний економічний процес. Компанії повинні повністю переформатувати свою роботу і управління, перш ніж зможуть скористатися ефективністю новинок.

Раніше Ілон Маск заявив про те, що штучний інтелект є найбільшою загрозою, з якою людство може зіткнутися як цивілізація і закликав до жорсткого державного регулювання розвитку штучного інтелекту.

А відомий астрофізик Стівен Хокінг застерігав, що роботи можуть стати "новою формою життя" і знищити людство. Крім того, Хокінг закликав більше людей цікавитися наукою, стверджуючи, що інакше людство зіткнеться з "серйозними проблемами".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі