Біологи почали новий етап досліджень для «воскресіння» косматого мамута

Поділитися
Біологи почали новий етап досліджень для «воскресіння» косматого мамута © wikipedia.org
Відтворити вид хочуть шляхом генної модифікації гібриду азіатського слона та мамонта.

Косматий мамут або, як його ще називають, "мамут найвеличніший", не ходив по Землі вже 4 тисячі років, згідно з науковими даними. Зникнувши в кінці останнього льодовикового періоду, він відноситься до групи вимерлих видів, які продовжують надихати біологів, і до тих, яких американський біотехнологічний стартап Colossal - "компанія боротьби з вимиранням" - поставив собі за мету відродити, передає CNN.

Зухвалий план компанії передбачає створення генетично модифікованого гібрида азіатського слона та мамонта з подальшою інтродукцією його в арктичну тундру. Проект отримав мільйонну підтримку, і його зустріли як з цікавістю, так і з певним науковим скептицизмом.

Необхідно подолати безліч перешкод, у тому числі створити генетичну послідовність тварини, успішно запліднити яйцеклітину та виростити її. Але народження – це лише початок. Питання про те, як ці тварини зможуть жити в дикій природі, займе час не одного життєвого циклу, і Colossal шукає допоміжну інформацію серед інших тварин, у тому числі групи слонів у Ботсвані.

Новий етап

Стартап почав співпрацю з Elephant Havens, фондом дикої природи, який розташований у дельті річки Окаванго і вже понад п'ять років піклується про слонів-сиріт.

Дві компанії домовилися проводити масштабний збір даних, використовуючи штучний інтелект (ШІ) для аналізу поведінки тварин та зіставлення його з геномними даними про кожного слона. "Ми зможемо поєднати мистецтво догляду за слонами із сучасною наукою", - стверджує Метт Джеймс, головний спеціаліст з тварин компанії Colossal.

Отримані результати можуть стати основою випуску слонів у дику природу, а гібридів мамонта - в тундру.

Притулок для слонів Elephant Havens

За словами співзасновника фонду Elephant Havens Дебри Стівенс, "у дев'яти випадках із десяти" слони в Ботсвані стають сиротами внаслідок конфліктів між людиною та дикими тваринами. Багато сиріт фонду стали такими через пожежі. "Стадо розділяється, і вони втрачають своїх малюків. Це завжди трагічно спостерігати, бо вони відчайдушно хочуть знайти своїх матерів, і ми намагаємося стати для них матерями", - пояснила вона.

Реінтродукція слонів у дику природу – складне завдання. Соціальні ієрархії складні, і вводити сироту в дику групу - не найкраща ідея, каже Стівенс. Але без сім'ї осиротілі слоненята, за деякими даними, гинуть від горя. Навіть коли слони знову стають частиною дикої групи, вони не завжди радіють своїй свободі, додає вона, і мають звичку повертатися туди, де їх виховували у неволі.

У Elephant Havens реалізується довгостроковий проект реінтродукції, у рамках якого сиріт "акуратно випускають" на огороджену територію площею 1000 акрів на п'ять років, де вони поступово вчаться виживати без участі людини.

Наразі сім молодих слонів, включаючи матріарха і самця, живуть у зоні акуратного випуску, а сім молодих слонів перебувають у притулку, де їх доглядають, але пізніше вони будуть переведені у вольєр. Після п'яти років перебування у вольєрі компанія Elephant Havens знову випустить ці пов'язані стада в дику природу і спостерігатиме за їх розвитком протягом десяти років.

Бен Ламм, засновник компанії Colossal, вважає, що штучний інтелект має відіграти певну роль у дослідженнях тварин.

"Деякі з цих технологій, які ми вважаємо само собою зрозумілими в корпоративній Америці або в оборонній промисловості, можуть бути безпосередньо застосовані й істотно вплинути на охорону природи. Ці інструменти не потрапляють до рук тих, хто їх дійсно потребує", - сказав він.

Ламм додав, що Colossal також працює над секвенуванням геномів дітей-сиріт з "Притулку для слонів", які будуть зіставлені з результатами, отриманими за допомогою ШІ, що дозволить зіставити їх гени та риси характеру в міру їхнього дорослішання.

Стівенс пояснив, що ця інформація може бути використана для розуміння того, які риси характеру можуть передаватися у спадок від окремих слонів.

Гібрид мамонта та слона

Усі ці дослідження перетікають у роботу компанії Colossal щодо створення геному гібриду мамонта та слона. За словами Ламма, компанія проаналізувала 54 гени мамонта, виявивши ті, які визначають холодостійкість і кудлату шерсть, і наразі команда редагує 20 генів в одній клітині азіатського слона.

Компанія Colossal також перебуває на ранніх стадіях розробки технології збору яйцеклітин (OPU) у слонів - вилучення незапліднених яйцеклітин, які називаються ооцитами, з яєчника, що є ключовим етапом для створення ембріона.

Компанія сподівається, що наукові досягнення у галузі створення гібриду зрештою можуть бути використані іншими компаніями у роботі зі збереження тварин.

"Усі технології, які ми розробляємо на шляху до зникнення тварин, ми хочемо випробувати в дикій природі разом із партнерами та передати їм безкоштовно, а також субсидувати їх впровадження. Сподіваємося, що у найближчі 5-10 років Colossal зможе продемонструвати значні зміни у справі збереження слонів", - додав Ламм.

Раніше вчені заявляли, що якби не полювання давніх людей, мамонти могли б вимерти пізніше на чотири тисячі років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі