Як відзначають дослідники, стовбурові клітини знаходяться у всіх органах організму людини і беруть участь в лагодженні пошкоджень або заміні тканин, які відпрацювали свій строк життя. Ці клітини якимось чином "знають", де знаходяться межі того чи іншого органу і ростуть лише до їхніх меж, надолужуючи те, що було втрачено раніше.
Секрет їхньої роботи, як показали досліди на зародках рибок-зебр (Danio rerio), полягає в наявності в них особливого білка і пов'язаного з ним гена Meox1. Вони в прямому сенсі "диригують" ростом органів і визначають те, які стовбурові клітини припиняють розмножуватися практично відразу після формування зародка і перетворюються в заготовки "дорослих" клітин, які зберігають здатність до поділу і допомагають органам лагодити себе після поранень та травм.
Якщо Meox1 відключити, то м'язи та інші тканини тіла перестають розвиватися нормально і починають деформуватися, "врости" в інші органи або несподівано атрофуючись. Цей білок і ген, а також інші подібні механізми, як вважають вчені, можуть управляти формуванням всіх органів у тілі людини й інших тварин. Відкриття інших подібних молекул та вивчення їхньої роботи допоможе нам зрозуміти, як можна змусити стовбурові клітини самостійно полагодити пошкоджений орган або виростити його заміну всередині тіла пацієнта.
Раніше повідомлялося про те, вчені провели дослідження, результати якого допомогли їм виявити групу генів, видалення яких призводить до різкого збільшення тривалості життя. Вчені сподіваються в майбутньому створити препарати, які будуть придушувати роботу деяких генів і таким чином продовжувати життя.