Дослідники помістили в листя шпинату вуглецеві нанотрубки після чого він зміг вловлювати нитроароматичні сполуки, які містяться в багатьох вибухових сумішах. З'єднання осідають у воді, яка потім надходить нагору, від коренів до листя, до нанотрубок, до яких доданий виділений з отрути американських джмелів білок бомболитин, що зв'язує ці сполуки. Весь процес займає близько 10 хвилин.
Для зчитування сигналу вчені направляють на листя лазер, що змушує нанотрубки випускати флуоресцентне світіння в ближній інфрачервоній області спектра. Світіння фіксується інфрачервоною камерою, підключеною до дешевого одноплатного комп'ютера Raspberry Pi. Також його можна зареєструвати за допомогою смартфона, видаливши з нього інфрачервоний фільтр.
Вчені пропонують використовувати створений ними детектор для моніторингу громадських місць, оскільки саме вони найчастіше знаходяться під загрозою терактів.
Раніше вчені встановили, що малайзійська бегонія, листя якої відрізняються незвичайним блакитним відтінком, набагато ефективніше здійснює фотосинтез саме завдяки своєму забарвленню.