Тім Бернерс-Лі, винахідник Всесвітньої павутини, пропонує сьогодні оновити її, захистивши від виниклих загроз, пише італійська газета La Repubblica.
Бернерс-Лі підкреслює: "Потенціал Мережі мене надихає і в той же час турбує, тому що він опинився під загрозою зловживань з боку урядів, компаній, злочинних співтовариств".
Найбільшу загрозу вчений бачить в програмах масового спостереження з боку агентств, які здійснюють електронний шпигунство в США і Великобританії, про що свідчать викриття Едварда Сноудена, передає видання. Застосування цих програм може призвести до "загальної втрати довіри і балканізації Мережі".
Бернерс-Лі говорить про повторну децентралізації Мережі: "Ми повинні зберігати пильність перед обличчям надмірної концентрації". Також необхідно підтримувати web відкритим для всіх: будь-яка платформа повинна бути вільна у використанні того програмного забезпечення, яке вона хоче встановити. Необхідно рухатися в напрямку все більш широкого доступу: понад 60% населення планети поки відрізані від інтернету. Ціни продовжують залишатися непереборним бар'єром для багатьох.
Нарешті, слід вести боротьбу за захист права на приватне життя і свободу самовираження: від боротьби з цензурою до викриття шпигунських програм і прийняття законів, що перешкоджають необмеженої масової стеження, відзначається в матеріалі.
Тім Бернерс-Лі, британський вчений, який в 1989 році розробив для CERN, Європейського центру ядерних досліджень, World Wide Web. Проект передбачав публікацію гіпертекстових документів, пов'язаних між собою гіперпосиланнями, що полегшило б пошук і консолідацію інформації. Були винайдені ідентифікатори URI (і, як окремий випадок, URL), протокол HTTP і HTML. Ці технології лягли в основу сучасної Всесвітньої павутини. !zn
Читайте також:
Єлизавета II вручила мільйон фунтів творцям інтернету
В честь 20-річчя інтернету відновили перший в історії веб-сайт
"Батько інтернету" критикує соціальні мережі
"Батько інтернету" закликає дати безкоштовний доступ до мережі всім жителям планети