Бактерії виявилися здатні змінювати свою форму для захисту від антибіотиків

Поділитися
Бактерії виявилися здатні змінювати свою форму для захисту від антибіотиків Бактерії змінюють свою форму для захисту від антибіотиків © Naked Science
Якщо антибіотик перестає з'являтися в середовищі, бактерії повертаються до звичної форми клітин.

Вчені з Великої Британії і США виявили у бактерій новий механізм стійкості до антибіотиків - вони різко змінюють форму клітин. Якщо ж препарат довгий час не з'являється в середовищі, вони повертаються до звичної формі, повідомляє Naked science.

Чим ширше застосовуються антибіотики, тим виразніше стало зрозуміло, що мікроби можуть виробляти безліч способів захисту від них. У ході дослідження вчені проводили експерименти з поширеними жителями прісних водойм Caulobacter crescentus, вирощуючи їх в присутності невеликих кількостей хлорамфеніколу. Це антибіотик широкого дії, який порушує синтез білка в бактеріальних рибосомах. У живильному середовищі його було занадто мало, щоб знищити бактеріальні клітини, але досить, щоб уповільнити їхнє зростання і розмноження.

Після того, як змінилося кілька десятків поколінь бактерій, учені помітили, що вони змінили свою форму і знову набрали нормальні темпи зростання. Клітини сильно витягнулися в довжину і загнулася, утворивши щось на зразок бублика.

Але після того, як антибіотик перестав з'являтися в живильному середовищі, мікроби почали повертатися до своєї звичної формі, що нагадує сосиску. У попередніх роботах вчені вже показали зміни у формі клітин, але тепер дослідники встановили, що вона може відбуватися без втрати клітинної стінки.

«Це свідчить про новий, механічний вигляд адаптацій до присутності антибіотиків», - пишуть автори дослідження. Вони вважають, що витягнута форма дозволяє бактеріям збільшувати внутрішній обсяг клітини, знижуючи концентрацію антибіотика всередині. При цьому за рахунок звуження клітини і вигину скорочується площа її поверхні, що стримує проникнення нових молекул.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше німецькі вчені заявили про те, що мурахи ковтають власну кислоту, що дозволяє їм боротися з інфекціями. Проковтування кислоти після прийому їжі дозволяє знищити мікроби, які потрапили в травний тракт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі