Бактерії прокази допоможуть регенерувати тканини печінки

Поділитися
Бактерії прокази допоможуть регенерувати тканини печінки
Заразити людину хворобою, яка досі викликає жах, щоб урятувати її – можливо й таке.

Експерименти на тваринах виявили дивовижну здатність бактерій прокази – хвороби, яка пожирає тіло – майже вдвічі збільшувати зростання здорових тканин печінки.

Стимулювати регенерацію тканин, за своєю природою, егоїстичний акт – він дає бактеріям лепри більше місця для розмноження, прийде Джеймс Галлахер, кореспондент ВПС з питань здоров'я та науки.

Розуміння того, як вони це роблять, може допомогти знайти нові методи лікування вікових змін, вважають вчені.

Проказа вражає нерви, шкіру та очі. Але бактерія, що її викликає, Mycobacterium leprae, має інші, незвичайні властивості, зокрема, перетворювати один тип тканини тіла на іншу.

Це показали дослідження на тваринах, які можуть заразитися проказою від броненосців.

Броненосець є єдиним, крім людини, відомим переносником прокази.

Експерименти, проведені у США, показали, що інфекція потрапляє до печінки тварин, де вона перепрограмує його для власних цілей.

"Це було зовсім несподівано", – каже професор Анура Рамбуккана із центру регенеративної медицини Единбурзького університету.

Результати, опубліковані в Cell Reports Medicine, показали, що розмір печінки зараженої тварини збільшився майже вдвічі.

Можна було б очікувати, що таке зростання буде дефектним або навіть онкогенним, але аналіз показав, що печінка залишалася здоровою і функціональною.

Як з'ясувалося, лепра відмотує біологічний годинник клітин печінки назад. Бактерії прокази повертають зрілі клітини назад на підліткову стадію, де можуть швидко ділитися і нарощувати масу органу.

Дослідження різних частин ДНК нових клітин печінки показало, що вони нагадують тканину молодої тварини чи навіть плода, коли печінка ще формується. Це дивно, проте механізм того, що відбувається, поки що не вивчений.

Більш ранні дослідження, відзначені Нобелівською премією, показали, що можна штучно відмотати біологічний годинник до моменту, коли клітини мають здатність перетворюватися на будь-який інший тип клітин в організмі, але це несе ризик перетворити їх на ракові. "Бактерії ж прокази використовують альтернативні шляхи", – каже професор Рамбуккана.

"Це набагато безпечніший спосіб, але для цього потрібно більше часу, тому це природний процес", - додає вона.

Вчені сподіваються, що цей підхід можна використовувати для відновлення печінки людей, які очікують на трансплантацію, або навіть для усунення деяких ушкоджень, викликаних старінням, в інших частинах тіла.

"Наша мрія – використовувати винахідливість бактерій, щоб створити нові ліки для регенерації та відновлення, – каже професор Рамбуккана. – Якщо вдасться це зробити, то можна буде кожні три місяці робити хворому ін'єкцію.

"Ці результати можуть прокласти шлях до нових терапевтичних підходів для лікування захворювань печінки, таких як цироз", – каже доктор Даріус Відера з Університету Редінга. – Однак, оскільки дослідження проводились на броненосці, незрозуміло, чи підтвердяться ці обнадійливі результати на біології людської печінки”.

"Більш того, оскільки бактерії, використані в цьому дослідженні, хвороботворні, перед клінічними випробуваннями буде потрібно сер'єрне вдосконалення методів", - резюмує вчений.

Як повідомлялося раніше, британські вчені виявили на старовинному англійському цвинтарі при госпіталі поруч із Вінчестером середньовічний скелет, аналіз якого може пролити світло на історію епідемій прокази в країнах Європи, повідомляє ВВС Ukrainian.

Вчені встановили, що останки належать паломникові, яка, ймовірно, заразилася проказою під час своїх подорожей. При ньому було знайдено раковину морського гребінця – традиційний атрибут релігійних паломників могили Святого Якова у місті Сантьяго-де-Компостелла в Іспанії. Радіовуглецевий аналіз останків показав, що скелет належить чоловікові, похованому в період з кінця ХІ до початку ХІІ століття.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі