Астрономи виявили систему, в якій зірка обертається в одну сторону, а планети, які її оточують, - в іншу. На думку вчених, це може бути пов'язано з впливом сусіднього тіла, повідомляє «Популярная механика».
У Сонячній системі напрямки обертання зірки і планет збігаються. Причина цього криється в механізмі формування небесних тіл навколо зірок. Молода зірка з'являється з газопилового диска, який розкручується під дією її власного моменту обертання. У цьому диску поступово і формуються планети, які отримують той же напрямок руху.
Трохи більше 10 років тому вчені вперше помітили системи, в яких планети і зірка обертаються в різних напрямках. Тепер дослідникам вдалося помітити другий подібний випадок і змогли знайти причину такого стану справ. Ще в 2012 році автори нової роботи розробили теоретичну модель, яка описувала можливість зміни напрямку обертання протопланетного диска і нахилу орбіт екзопланет під дією гравітаційного тяжіння сусідніх зірок.
Виявивши систему К2-290, вчені вирішили, що вона підходить для перевірки цієї моделі. У ній не тільки спостерігається різний напрямок обертання зірки і планет, але і присутнє друге світило, яке розташовується на відстані менше світлового року і може впливати на тіла в системі. І дійсно, модель доволі точно описала те, що відбувається в системі.
Один з наслідків цього відкриття полягає в тому, що астрономи тепер будуть змушені переглянути свої погляди на процеси формування планет. Відкриття показує, що на ранньому етапі розвитку в системі напрямок обертання планет і батьківської зірки не обов'язково має збігатися.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше астрономи з проєкту Breakthrough Watch заявили про виявлення планети біля альфи Центавра А - однієї з найближчих до Сонця зірок. До цього було відомо про існування мінімум двох планет біля найтьмянішої зірки цієї потрійної системи, Проксими Центавра. Нове ж небесне тіло стало першою планетою в системі альфи Центавра.