Астрономи знайшли систему, в якій планети обертаються перпендикулярно одна до одної

Поділитися
Астрономи знайшли систему, в якій планети обертаються перпендикулярно одна до одної Планети в системі обертаються під прямим кутом одна до одної © NASA
Дві планети обертаються навколо полюсів зірки, а одна - навколо екватора.

Астрономи розповіли про виявлення незвичайної планетної системи. Три планети, що входять до неї, обертаються під прямим кутом одна до одної, повідомляє The New York Times.

Зазначається, що зірка HD 3167 знаходиться на відстані 150 світлових років від Землі. Дві планети системи були відкриті у 2016 році, а третю виявили у 2017-му. Перші два небесні тіла, ймовірно, є надземлями (їхні розміри знаходяться між Землею і Нептуном) і обертаються навколо зірки за один і 30 днів. Орбітальний період третьої планети становить вісім днів.

Незвичайно в системі те, що планети HD 3167 c і d розташовуються над полюсами зірки. Це відрізняє їх від планет нашої Сонячної системи, які обертаються в одній площині приблизно навколо екватора світила.

Тепер дослідники з'ясували, що система ще незвичніша, ніж вважалося спочатку. Вони вперше вивчили орбіту планети HD 3167 b, виявилося, що вона обертається навколо екватора зірки, як планети в Сонячній системі, а її орбіта перпендикулярна орбітам двох небесних тіл, що залишилися. Вчені виявили таку систему вперше.

Як зізнався провідний автор дослідження Вінсент Бур'є з Університету Женеви, виявлення такої системи стало сюрпризом для вчених.

Ендрю Вандербург з Массачусетського технологічного інституту, який не брав участі в новому дослідженні, але брав участь у первісному відкритті цих планет, заявив, що виявлення екзопланет із полярними орбітами не є чимось незвичайним. Але перпендикулярні орбіти планет цієї системи є чимось дивним.

За словами вчених, можливим поясненням незвичайної поведінки планет може бути присутність ще одного небесного тіла у системі, гравітація якого вносить свої корективи. Так, за словами Швети Далал з Університету Ексетера, спостереження свідчать про можливу присутність планети розміром з Юпітер, яка здійснює оберт навколо зірки за 80 днів. Саме її гравітація могла виштовхнути дві планети до полюсів зірки та приливно зв'язати ту, що обертається навколо екватора світила.

Незважаючи на те, що у Сонячній системі існує власний Юпітер, широкі орбіти небесних тіл у ній дозволили Землі та іншим планетам уникнути подібної долі. У системі ж HD 3167 планети знаходяться у межах орбіти Меркурія, і таке близьке розташування позначається незвичним чином на поведінці небесних тіл.

Вчені вважають, що наступні спостереження можуть допомогти відкрити більше схожих планетних систем. Телескоп Європейського космічного агентства Gaia, який стежить за мільярдами зірок у Чумацькому Шляху, незабаром може надати інформацію про тисячі гігантських планет за межами нашої системи. Незвичайні характеристики HD 3167 показують нам те, наскільки незвичайними можуть бути інші зірки і планети.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше астрономи виявили свідчення існування планети, яка знаходиться за межами нашої галактики. Планета знаходиться в галактиці Messier 51, що знаходиться на відстані 28 мільйонів світлових років від Землі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі