Астрономи зафіксували рекордне виверження речовини з чорної діри

Поділитися
Астрономи зафіксували рекордне виверження речовини з чорної діри Вчені отримали детальні знімки виверження матеріалу із чорної діри © Space.com
Виверження відбулося в галактиці Центавр А.

Астрономи отримали детальний знімок рекордного виверження матеріалу з чорної діри, що знаходиться в галактиці Центавр А. Як повідомляє Space.com, викид плазми міг би зайняти на нічному небі регіон, який можна порівняти з 16 повними Місяцями.

На зображенні потрапило радіо-виверження із чорної діри, матеріал був викинутий приблизно на швидкості світла. Так, можна роздивитися гігантські частки плазми, які поширилися на відстань понад мільйон світлових років від чорної діри.

Галактика Центавр А знаходиться на відстані 12 мільйонів світлових років від Землі, це п'ята за яскравістю галактика в нічному небі. У її центрі знаходиться найближча до нашої планети відома активна чорна дірка, маса якої становить 55 мільйонів сонців. Вона поглинає газ, пил та інші матеріали, які потрапляють в її околиці, а потім викидає їх у вигляді потужних струменів, що поширюються далеко у міжгалактичний простір, створюючи масивні бульбашки. Їх можна побачити на опублікованому зображенні.

Сама галактика займає на знімку лише невеликий регіон у центрі. Точки на задньому плані - це не зірки, а інші галактики, які розташовуються набагато далі за Центавр А. Точки ж на передньому плані - це зірки в Чумацькому Шляху.

Вчені отримали знімок галактики за допомогою телескопа Murchison Widefield Array (MWA), розташованого у західній Австралії. Він складається з зображень, отриманих у радіо, оптичному та рентгенівському світлі.

Радіоплазма, викинута чорною дірою, пофарбована в синє світло, взаємодіє з гарячим газом, що випромінює в рентгенівському світлі (оранжевий колір), та холодним нейтральним воднем (фіолетовий). Червоні відтінки показують звані спектральні лінії H-альфа, характерні для водню, який втрачає електрони.

"Попередні радіоспостереження не могли впоратися з надмірною яскравістю джетів, і деталі більшої області, що оточує галактику, були спотворені, але наше нове зображення долає ці обмеження", - заявив провідний автор дослідження Бенджамін МакКінлі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені за допомогою Дуже великого телескопа отримали найглибші та найчіткіші знімки області навколо надмасивної чорної діри у центрі нашої Галактики. Завдяки їм дослідники змогли виявити в цьому регіоні раніше невідому зірку, а також з найвищою на сьогоднішній день точністю визначили масу чорної діри.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі