Астрономи за допомогою телескопа LOFAR, розташованого в Нідерландах, ймовірно, зафіксували радіосигнал, який виходить від екзопланети. Вона знаходиться на відстані всього 50 світлових років від Землі в сузір'ї Волопаса, повідомляє Science alert.
Коли зоряний вітер - потік заряджених частинок, який виходить від зірки-господаря - потрапляє в магнітне поле планети, він змінює швидкість, що може бути зафіксовано як зміни в радіовипромінюванні. Магнітне поле Землі «кричить» і «плаче», коли його досягає сонячний вітер. Те ж спостерігається і на інших планетах Сонячної системи.
Для того, щоб засікти такий же «шепіт» від екзопланет, вченим спочатку потрібно вибратися за межі шуму з Землі і околиць. Кілька років тому для цього була розроблена програма BOREALIS. Вчені протестували її на Юпітері, а потім з'ясували, як звучав би газовий гігант, якби знаходився набагато далі.
За допомогою методу аналізу радіовипромінювання вчені вже зробили кілька попередніх виявлень планет. Включаючи відкриття, зроблене раніше цього року, коли вони зафіксували радіохвильову активність із взаємодією між магнітним полем зірки GJ 1 151 і потенційною планетою розміром з Землю. Але все це ще належить підтвердити подальшими радіоспостереженнями.
Тепер же вчені зафіксували сигнал, який виходить від системи, що містить гарячий юпітер. Система під назвою Тау Волопаса знаходиться на відстані 51 світлових років від Землі. Сама планета була знайдена ще в 1996 році, вона обертається навколо своєї подвійної зірки за 3,3 дні.
Якщо спостереження вчених вдасться підтвердити за допомогою інших телескопів, це буде перше випромінювання в радіодіапазоні, яке вдалося зафіксувати людству.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені дослідним шляхом довели, що на Нептуні і Урані можуть йти алмазні дощі. Дослідники давно підозрювали це, але довести змогли тільки зараз.