Астрономи вперше виявили рідкісні ізотопи вуглецю в атмосфері далекої планети

Поділитися
Астрономи вперше виявили рідкісні ізотопи вуглецю в атмосфері далекої планети Вуглець-13 знайшли в атмосфері екзопланети вперше © NASA
Екзопланета сформувалася за межами снігової лінії чадного газу.

Міжнародна група астрономів вперше зареєструвала в атмосфері далекої екзопланети вуглець-13. Присутність такого ізотопу вказує на те, що планета сформувалася на великій відстані від зірки, за межами снігової лінії моноксиду вуглецю, повідомляє Naked science.

Дві великі планети біля зірки сонячного типу TYC 8998-760-1 вчені виявили в 2019 році. Одна - в шість разів масивніша за Юпітер, друга - в 14 разів. Тоді дослідникам вдалося зняти планети безпосередньо. Це і дозволило знайти планети, які знаходяться на великій відстані від зірки, і не могли б бути виявлені транзитним методом.

Орбіта TYC 8998-760-1 b становить 160 астрономічних одиниць, для порівняння, орбіта Плутона - 40 астрономічних одиниць. Планета в два рази більша за Юпітер і відбиває достатньо багато світла, щоб її можна було спостерігати за допомогою телескопів.

У ході нового дослідження вчені отримали спектр TYC 8998-760-1 b з лініями поглинання, які вказують на присутність в її атмосфері різних речовин. Зокрема, дослідники виявили свідоцтва вуглецю-13 - стабільного, але досить рідкісного ізотопу, який на Землі становить лише близько 1% вуглецю. На TYC 8998-760-1 b він, швидше за все, входить до складу молекул СО, чадного газу.

Кількість вуглецю-13 виявилася значно більшою, ніж очікували вчені. Ймовірно, це пов'язано з великим видаленням планети від материнської зірки. Сформувавшись тут, TYC 8998-760-1 b зібрала великі обсяги СО у вигляді льоду, а зніми - і ізотопи вуглецю-13.

За словами вчених, планети системи TYC 8998-760-1 знаходяться на значній відстані від зірки, тому точних аналогів TYC 8998-760-1 b в Сонячній системі немає. В майбутньому визначення ізотопного складу екзопланет може стати новим інструментом для визначення місця, де вони зародилися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше астрономи за допомогою телескопа TESS виявили чотири планети-підлітка, які обертаються навколо двох відносно молодих зірок. Зірки TOI 2076 і TOI 1807 розташовуються на відстані 130 світлових років від Землі, а дистанція між ними становить близько 30 світлових років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі