Астрономи з обсерваторії Макдональда з допомогою телескопа "Хаббл" з'ясували механізми формування особливого типу зірок – блакитних "зірок-приблуд". Ці зірки відхиляються від звичного еволюційного шляху розвитку зірок і стають яскравішими і теплішими, ніж їм пророкували астрономи. Про результати дослідження розповідається в прес-релізі обсерваторії.
Вчені досліджували "зірок-приблуд", які є частиною розсіяного зоряного скупчення NGC 188 – одного з найстаріших скупчень нашої галактики. До його складу входить 21 така зірка. Завдяки даним телескопа "Хаббл", вчені змогли виявити білих карликів поблизу семи з "приблуд". Для ще семи зірок дослідники припустили процеси перенесення речовини.
Ці спостереження підтвердили основну модель формування блакитних "зірок-приблуд". Відповідно до неї, спочатку вони представляють собою подвійні системи, в яких є великий компаньйон, наприклад, червоний гігант, і невелика зірка. Гравітаційне тяжіння змушує оболонку червоного гіганта притягуватися і падати на меншого з компаньйонів, що підвищує його температуру і яскравість. Від гіганта ж, через деякий час, залишається лише його ядро - білий карлик.
Через свою високу температуру, білі карлики випромінюють в ультрафіолетовому діапазоні, що й дозволило "Хабблу" побачити їх. Однак, зірки такого типу дуже швидко остигають, тому огляд, проведений за допомогою "Хаббла", міг побачити лише молодих білих карликів, віком не більше 250 мільйонів років.
Крім того, вчені припускають, що "зірки-приблуди" можуть формуватися в результаті зіткнення двох зірок в потрійній системі. На думку дослідників, так могла утворитися ще одна зірка з 21.
Раніше вчені висловили припущення, згідно з яким спіральний візерунок, який формується в пилу навколо новоутворених зірок, може свідчити про наявність величезних прихованих планет. При цьому вік зірок становить всього кілька мільйонів років, тобто близько одного відсотка від віку Сонця.