Вчені проаналізували знімки станції «Юнона», яка займається вивченням системи Юпітера, і помітили на них спалахи блискавок. На думку дослідників, це ельфи і спрайти - висотні заряди електрики, які на іншій планеті зафіксували вперше, повідомляє Naked science.
Спрайти і ельфи спостерігаються в мезосфері, третьому від поверхні Землі шарі атмосфери. Залежно від широти і пори року висота розташування цих електричних явищ змінюється: від 50 до 100 кілометрів. Звичайні ж блискавки спостерігаються лише в нижніх шарах атмосфери - як правило, на висоті не більше 16 кілометрів. Ймовірно, тому такі красиві електричні феномени, як спрайти і ельфи, були сфотографовані лише в 1989 році вченими з Університету Міннесоти. Хоча розповіді про них з'являються як мінімум з кінця XIX століття.
Спрайти - це електричні заряди, які б'ють над грозами або дощовими хмарами вгору. Вони чимось схожі на медузу: у них є стовбур і відгалуження. Незважаючи на те, що спрайтів часто називають блискавками, це не зовсім вірно, оскільки їхня температура набагато нижча за ту, яка присутня в справжніх блискавках.
Ельфи - це диски, які швидко розширюються і можуть досягати сотень кілометрів у діаметрі. Вони з'являються лише на кілька секунд і дуже високо: на висоті близько 100 кілометрів від поверхні моря, над сильними штормами. Вони дуже рідкісні, їх важко зловити навіть на Землі.
Тепер же вчені роздивилися на знімках «Юнони» короткочасні спалахи, а потім проаналізували всі дані, які були зібрані за чотири роки місії станції. В результаті їм вдалося виявити 11 спалахів з дуже схожими характеристиками. На Землі такі спалахи пофарбовані переважно в червоний колір, через взаємодію з азотом в верхніх шарах атмосфери. На Юпітері такі шари складаються в основному з водню, тому спалахи повинні бути синіми або рожевими.
З точністю сказати, яку природу мають ці явища, поки не можна через технічні особливості апарату «Юнона». Однак всі дані, на думку вчених, вказують на те, що знайдені 11 спалахів схожі на спрайти і ельфів: вони короткочасні, виділили багато водню і відбулися в 300 кілометрах над хмарами Юпітера, що занадто високо для звичайних блискавок. Вчені заявляють, що продовжать свої спостереження, - тим більше тепер вони знають, що шукати. Потім дослідники мають намір порівняти ці явища з земними, щоб краще зрозуміти електричну активність в атмосферах різних планет.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше астрономи заявили про те, що їм вдалося розібратися в природі загадкових шестикутних вихорів на полюсах Юпітера. Виявилося, що стабільність шторму в основному залежить від «захисту» - антіціклоніческого кільця навколо кожного циклону.