Астрономи виявили скупчення маленьких чорних дір

Поділитися
Астрономи виявили скупчення маленьких чорних дір У центрі кульового кластера знайдено скупчення чорних дір © NASA
Кульове скупчення знаходиться на відстані 7800 світлових років від Землі.

Астрономи виявили щось, що не очікували побачити. У центрі кульового скупчення NGC 6397 знаходиться не одна масивна чорна діра, а кілька маленьких, повідомляє NASA.

Кульові скупчення - це щільні зоряні системи, які містять зірки, розташовані надзвичайно близько одна до одної. Зазвичай такі системи також є дуже старими - вік скупчення, за яким спостерігали астрономи, майже дорівнює віку Всесвіту. Воно знаходиться на відстані 7800 світлових років від Землі і є одним з найблжчих до нашої планети кульових скупчень.

Астрономи вважали, що в центрі скупчення знаходиться чорна діра середньої маси. Це «загублена ланка» між надмасивними чорними дірами (кілька мільйонів мас Сонця), які знаходяться в центрах галактик, і чорними дірами зоряних мас (всього в кілька разів важчі за Сонце). На даний момент вченим вдалося виявити лише кілька подібних об'єктів.

«Ми виявили свідчення присутності невидимою маси в центрі кульового скупчення, але ми були здивовані виявивши, що вона не є «точковою», чого можна було б очікувати від відокремленої чорної діри, а протяжною, приблизно на кілька відсотків скупчення», - заявив Едуардо Вітраль з Паризького інституту астрофізики.

Щоб виявити цю «невловиму» масу, вчені простежили за швидкістю зірок в кульовому скупченні, щоб визначити розподіл його загальної маси, тобто маси видимих зірок, тьмяних зірок і чорних дір. Чим більша маса якогось регіону, тим швидше навколо нього рухаються зірки.

Провівши аналіз отриманих даних, вчені прийшли до висновку, що ця «невидима» маса є скупченням невеликих чорних дір. Загальна їхня маса оцінюється в 1000-2000 сонячних мас, більша частина якої припадає на чорні діри, що залишилися після загибелі масивних зірок. Вчені додають, що така кількість дір в одному місці може вести до частих злиттів, деякі з яких, можливо, вдасться спостерігати за допомогою гравітаційно-хвильових телескопів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися і досягти колосальних розмірів за короткий час.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі