Астрономи за допомогою телескопа TESS підтвердили існування екзопланети KOI-5Ab, яка знаходиться в потрійній системі. Як повідомляє NASA, перші свідчення про існування небесного тіла отримав ще в 2009 році телескоп «Кеплер».
KOI-5Ab була всього лише другим кандидатом в екзопланети, які виявив телескоп. Але про неї забули в міру того, як «Кеплер» знаходив все нові і нові світи. До кінця місії апарату в 2018 році «Кеплер» знайшов 2394 екзопланети, а 2366 кандидатів все ще чекають на підтвердження.
Тепер же, за допомогою даних телескопа TESS та інших обсерваторій, вчені повернули KOI-5Ab «з мертвих». Вони показали, що планета, швидше за все, є газовим гігантом на зразок Юпітера або Сатурна. Вона обертається навколо зірки з двома компаньйонами, здійснюючи оберт за п'ять діб. Система знаходиться на відстані 1800 світлових років від Землі в сузір'ї Лебедя.
Зірка KOI-5A обертається в тісній зв'язці з KOI-5В, з періодичністю в 30 років, а їхній тандем обходить третю зірку KOI-5С за 400 років. Несподіванкою для вчених стало те, що орбітальна площина планети не збігається з площиною KOI-5В, відхиляючись від неї приблизно на 50°. Вважається, що такі системи повинні формуватися з однієї газопилової хмари і зберігати єдину площину обертання. Можливо, це пов'язано з тим, що планета змінила свою орбіту під впливом тяжіння KOI-5В.
Дослідники відзначають, що це не перший випадок виявлення планети в подвійній або потрійній системі. Але, незважаючи на це, частіше планети все-таки обертаються навколо одиночної зірки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені дослідним шляхом довели, що на Нептуні і Урані можуть йти алмазні дощі. Дослідники давно підозрювали це, але довести змогли тільки зараз.